Marcel Mojžiš Rôzne

Mimoriadny krok: Primátor Laciak oznámil odchod!

AKTUALIZOVANÉ! Na mestskom úrade sa chystajú zásadné zmeny. Primátor Rožňavy Vladislav Laciak (nezávislý) chce odísť zo svojej funkcie. Vzdať sa svojho kresla plánuje dokonca už o pár dní. Poslanec Ivan Kuhn hlavu mesta kritizuje a hovorí o gréckej c

//„Presný dátum ešte nemám určený, ale malo by sa to udiať v mesiaci jún. Ak to bude aktuálne oznámim to poslancom mestského zastupiteľstva, aj na internetovej stránke mesta,“ //uviedol Vladislav Laciak.

Namiesto radnice ambulancia[/si­ze][/color]

Primátor zdôraznil, že za jeho rozhodnutím netreba hľadať politické dôvody. „Som lekár a už štyri desaťročia prevádzkujem všeobecné ambulancie. Keďže mi z jednej z nich odišiel lekár a na Slovensku je málo atestovaných všeobecných lekárov, musím tento krok urobiť,“ dodal s tým, že v opačnom prípade by musel ambulancie zatvoriť.

„Je to moje povolanie, ktoré mám rád a situácia je taká, že napríklad aj v týchto dňoch čerpám ako primátor dovolenku a venujem sa praxi v ambulancii. Tento stav nie je dlhšie udržateľný,“ doplnila vysvetlenie mimoriadneho kroku hlava Rožňavy.

V prípade, že by sa Laciakovi podarilo nájsť odborníka, ktorý by sa ujal všeobecnej ambulancie, svoje rozhodnutie by prehodnotil. Ak by sa mesto ocitlo bez šéfa samosprávy, nasledovali by predčasné voľby primátora, ktoré vyhlasuje predseda národnej rady najneskôr 90 dní pred ich konaním. V tomto prípade by sa teda mohli uskutočniť začiatkom jesene.

Grécka Rožňava?[/size][/co­lor]

Podľa poslanca rožňavského zastupiteľstva Ivana Kuhna sú dôvody, ktoré pre prípadné odstúpenie uvádza súčasný primátor prejavom alibizmu. „Neodchádza kvôli svojej lekárskej praxi, ale kvôli problémom, ktoré sa v meste za jeho pôsobenia a nakopili a teraz ich nedokáže riešiť,“ uviedol Kuhn. Doplnil, že už v jeseni tohto roka hrozí mestu nútená správa. //„Výdavky mesta nie sú kryté príjmami a mesto rieši problémy gréckym spôsobom, berie si úvery na splatenie starých dlhov,“ //poznamenal.

Podľa Kuhna sa problémy začali už v roku 2009 a 2010, kedy mesto nereagovalo na nastupujúcu krízu a na zníženie podielových daní. „Vtedy si vzalo úver 1,5 milióna eur. Kvôli tomu vlani v rozpočte chýbala suma asi 540 000 eur, tohto roku je to rovnaká suma,“ doplnil s tým, že mesto nemá zdroje už ani na bežné výdavky. Pripomeniul tiež pokutu z Úradu pre verejné obstarávanie za súťaž pri výstavbe nájomných bytov, ako aj to, že pri rekonštrukcii námestia z eurofondov sa postupne prichádza na závažné pochybenia. „Ak primátor naozaj odstúpi a budú vyhlásené doplňujúce voľby,. zvažujem, že by som na funkciu primátora kandidoval,“ uzavrel Kuhn.

roznava24.sk/tasr Foto: webnoviny

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM