Eva Viestová Rôzne

Novodobí objavitelia

Na Muránskom hrade sa nachádza pomerne hlboká studňa, ktorá bola do kameňa kopaná ešte za čias panovania Mateja Bašu (16. stor.). Pravdepodobne bola zasypaná za čias Márie Terézie s úmyslom zničenia života na hrade, aby sa nestal sídlom lúpežných ryt

Na čistení studne a postavení domčeka nad studňou sa v súčasnosti podieľa Speleoklub Muránska planina na čele s predsedom Ing. Ivanom Rusnákom.
Činnosť speleoklubu je zameraná na oblasť Muránskeho krasu na území NP Muránska planina, hlavne na oblasť východnej a severnej časti. Celá oblasť predstavuje cez 200 jaskýň a priepastí, z ktorých nie je ani jedna sprístupnená pre verejnosť, resp. prevádzkovaná formou vodcovskej služby. V súčasnosti prebieha lokalizácia jaskýň podľa súradníc GPS. Vzhľadom na rozsiahlosť Muránskeho krasu, toku podzemných vôd a početných závrtov, je vysoký predpoklad, že celé toto územie je poprepájané jaskynným systémom, ktorý ešte len čaká na svojho objaviteľa. Speleológovia na základe informácií z historických prameňov dúfajú, že vyčistením studne by sa možno mohli dopracovať k vchodu do nejakej jaskyne.

Prípravné práce na čistenie studne začali v roku 2010 demontážou starej krycej plošiny, očistením okrajov studne od náletov, naplavenín, vymurovanie poškodených okrajov studne. Práce prebiehajú pod hlavičkou obce Muráň. Približne rok trvalo vybavenie všetkých povolení od pamiatkárov a KÚ životného prostredia. Postavením domčeka nad studňou sa znížilo riziko ďalšieho znečistenia studne a speleológovia maximálne dbajú na bezpečnosť pri čistiacich prácach. Napadaný neporiadok vyhrabávajú ručne!!!do sudov a tie následne lanom vyťahujú von. Je obdivuhodné, že sa našiel niekto, kto si dokáže uvedomiť historickú hodnotu studne Muránskeho hradu a investuje svoj čas a energiu do niečoho takého.
Vyčistenie studne by tak mohlo zvýšiť atraktivitu Muránskeho hradu aj pre turistov, ktorí navštevujú naše okolie. Počas našej návštevy Muránskeho hradu (bola to nedeľa dopoludnia) sme stretli niekoľko turistov, ktorí si prišli pozrieť hrad a taktiež parádny výhľad odtiaľ, no všetci sa po dosť náročnom výstupe na samotný hrad museli brodiť skrz značne vysokú trávu v okolí hradieb a výhliadok. Taktiež na samotných hradbách je vidieť, ako ich ohlodáva zub času a vyžadovali by si nejakú rekonštrukciu. To len tak na okraj, aby sa kompetentní zamysleli, či sa s tým dá niečo urobiť.

Veď máme toľko krásnej prírody a aj historických pamiatok…len ich treba vhodne spropagovať a rozbehnúť cestovný ruch aj v našej oblasti.

Viac info o Muránskom hrade : http://sk.wikipedia.org/…%A1nsky_hrad http://www.muran.sk/…es/HRAD1.jpg

Zdroj foto : Ing. I. Rusnák

Novodobí objavitelia
1
Galéria
studna
44
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM