Peter Simon Správy

Obyvatelia obce pri Rožňave si môžu vydýchnuť: Nová kanalizácia a čistička odpadových vôd

Nová kanalizácia a čističky odpadových vôd (ČOV) boli odovzdané do používania v obciach Tušice v okrese Michalovce a v Rožňavskom okrese v Gemerskej Polome.

Ilustračný obrázok k článku Obyvatelia obce pri Rožňave si môžu vydýchnuť: Nová kanalizácia a čistička odpadových vôd
Zdroj: TASR

Diela boli financované v rámci Švajčiarskeho finančného mechanizmu, ktorého správcom je Úrad vlády SR. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR.

Okrem zlepšenia služby komunálnej infraštruktúry v oblasti zberu a čistenia odpadových vôd sa ochránia aj spodné a povrchové vody. „Vďaka projektu sa vybudovalo spolu 14 km verejnej kanalizácie a 516 nových domových kanalizačných prípojok. Mechanicko-biologická ČOV, ktorá bola vybudovaná v katastri obce Horovce v okrese Michalovce, je schopná vyčistiť až 308 m3 odpadových vôd za deň,“ informoval Úrad vlády SR.

Podobný cieľ sledoval projekt aj v obci Gemerská Poloma s 2056 obyvateľmi, ktorí sa vďaka novým 510 kanalizačným prípojkám môžu napojiť na 9,9 km novovybudovanej verejnej kanalizácie.

„ČOV v katastri obce je schopná vyčistiť denne 200 m3 odpadových vôd a aj vďaka technológii ultrafiltrácie prispeje k ochrane povrchových a spodných vôd v povodí toku rieky Slaná,“ dodal Úrad vlády SR.

V rámci Švajčiarskeho finančného mechanizmu budovalo kanalizáciu a ČOV spolu osem obcí, sedem z nich, vrátane obcí Tušice a Gemerská Poloma, už svoje projekty ukončilo. Ide napríklad o obce Dlhé nad Cirochou, Veľké Ripňany, Častá či Dvorníky.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM