Peter Simon Správy

Rekonštrukcia Krásnej Hôrky v záverečnej fáze: Nové FOTO vnútri!

Obnova národnej kultúrnej pamiatky, hradu Krásna Hôrka v Krásnohorskom Podhradí v okrese Rožňava vstúpila do záverečnej fázy. Oznámilo to dnes vedenie Slovenského národného múzea (SNM) a ukázalo aj vizualizáciu hradu. Pozrite si v našej galérii množstvo fotiek z interiéru hradu Krásna Hôrka.

Ilustračný obrázok k článku Rekonštrukcia Krásnej Hôrky v záverečnej fáze: Nové FOTO vnútri!
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

„K dnešnému dňu máme dokončené trvalé krovy a strechy. Celý hrad je zastrešený tak, že odolá všetkým poveternostným podmienkam. V krovoch máme doplnené požiarne steny, ktoré v prvom pláne neboli, ale hasiči ich vyžadovali. Pribudol bleskozvod, ktorý bol pôvodne jeden, teraz máme dva pre prípad ohrozenia bleskom. Máme vysúťažený návrh projektu na celkovú revitalizáciu Krásnej Hôrky,“ informoval priamo na hrade Krásna Hôrka generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Viktor Jasaň.

SNM na rekonštrukciu hradu Krásna Hôrka a reštaurovanie vybraných zničených zbierkových predmetov doteraz vynaložilo 4 776 508 eur z poistného plnenia a 18 498 eur z verejnej zbierky.

Čítajte tiež: Autentické FOTO a VIDEO: Uplynuli už 4 roky od ničivého požiaru hradu Krásna Hôrka

Miliónové náklady a sprístupnenie nedohľadne

Celkové náklady budú podľa slov riaditeľa známe, až keď bude všetko hotové. „Môj odhad na základe rozhovorov, ktoré som mal a odhadu, ktorý vypracovali znalci, je od deväť do jedenásť miliónov eur,“ skonštatoval Jasaň.

Dokončenie obnovy hradu zaradila vláda SR ako jednu zo svojich priorít do svojho programového vyhlásenia na toto volebné obdobie. Termín sprístupnenia hradu bude podľa riaditeľa SNM známy po súťaži na zhotoviteľa stavebných prác a expozície. „Skôr ako po treťom roku od tohto rozhovoru to rozhodne nebude,“ skonštatoval Jasaň.

Pozrite si v našej galérii množstvo fotiek, ako to na hrade Krásna Hôrka momentálne vyzerá.

Predniesli vizualizáciu

V hradnej kaplnke začali reštaurátorské práce, ktoré financujú z vyhlásenej zbierky. „V čase požiaru bolo na hrade 4229 zbierkových predmetov. Oheň poškodil a zničil 352 z nich. Väčšinu zachránilo Technické múzeum v Brne, ale s ich obnovou pomohli aj Hradné múzeum Istvána Dobóa v Egeri a Maďarské múzeum v Budapešti. V septembri minulého roka boli do kaplnky nainštalované nanovo odliate zvony,“ priblížila hovorkyňa SNM Dagmar Brisudová.

SNM zároveň predstavilo vizualizáciu hradu od víťaza výberového konania Ministerstva kultúry SR architekta Petra Kucharoviča. „Z hľadiska tvaru bude hrad taký istý, ako bol doteraz. Rozdiel bude v kvalite výtvarnej a technickej,“ priblížil Kucharovič.

Technické vymoženosti 21. storočia

Ako ďalej uviedol, rozdiel bude v technickom vybavení a infraštruktúre hradu. „Napríklad, len v takej triviálnej veci, ako sú hygienické a sociálne zariadenia pre návštevníkov a zamestnancov. Systém kontroly vstupu, to už nebudú tradičné vstupenky, už to bude na úrovni 21. storočia. Bude vymenená celá elektroinštalácia, nové kvalitné nasvietenie exponátov s ohľadom na udržateľnosť napríklad olejomalieb, keďže je potrebné špeciálne osvetlenie,“ skonštatoval architekt.

Suterén, kde objavili pôvodné priestory bude zabezpečovať aktivity na parkánovom múre. „Uvažujeme o tom, že v severovýchodnej bašte bude, zdôrazním bez zásahu do pôvodných substancií, letná kaviareň, ktorá by slúžila návštevníkom v prípade pekného počasia na posedenie medzi delami, exponátmi,“ prezradil Kucharovič.

Celý koncept musí podľa jeho slov schváliť vláda SR. V týchto dňoch dokončujú prieskumy a zamerania. „Máme hotové skoro všetky prieskumy. Finišujeme s diagnostickou časťou, po nej bude nasledovať návrhová etapa,“ dodal Kucharovič.

Môže vás zaujímať: ARCHÍVNE ZÁBERY: Takto zničil požiar hrad Krásna Hôrka

Známe telo z hradu Krásna Hôrka sa podrobí výskumu: Plánujú zistiť pôvod aj príčinu úmrtia múmie!

Pôvodný hrad, nová strecha: Farba krytiny Krásnej Hôrky niektorých zaskočila

FOTO, VIDEO: Zvony na Krásnej Hôrke sa opäť rozozvučali

Obrazom: Interiér hradu Krásna Hôrka
86
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM