Marek Šebeňa Rôzne

Rožňavská televízia aj v Maďarsku

Mediálny projekt umožňuje vzájomnú výmenu programov regionálnych televíznych spoločností počas jedného roka.

Projekt prebieha pod gestorstvom Pedagogického, vzdelávacieho a športového inštitútu Borsod-Abaúj-Zemplínskej župy. Je súčasťou Programu maďarsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce na roky 2007–2013. Realizuje sa z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v celkovej výške 468 972 € za spolufinancovania Maďarskej a Slovenskej republiky.

Úvodnú konferenciu mediálneho projektu zorganizoval vedúci partner 7. júla v Miskolci. Odbornú konferenciu mediálneho projektu s názvom Közös értékeink – Spoločné hodnoty podporovaného Európskou úniou v rámci programu cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskom otvoril Dr. Roland Mengyi, predseda samosprávy Borsod-Abaúj-Zemplínskej župy.

V otváracom prejave hovoril o tom, že tento projekt si od deviatich regionálnych televízií vyžaduje vysokú úroveň spolupráce. Tieto televízie totiž v rámci projektu realizujú krátke filmy a reportážne materiály, ktoré predstavia hodnoty našich regiónov. Z týchto príspevkov vznikne v Miskolci hodinový jednoliaty redakčne spracovaný materiál so slovenskými titulkami. Tento program potom odvysielajú partnerské televízie. V Maďarsku si ho môžu pozrieť diváci v Kazincbarcike, Putnoku, Sátoraljaújhelyi, Miskolci a Ózde. Na Slovensku to bude v Rimavskej Sobote, Kráľovskom Chlmci, Rožňave a Moldave nad Bodvou. Tento mediálny projekt je výnimočný a zvláštny tým, že zozbiera do jedného celku odkazy a svet hodnôt viacerých lokálnych televízií. Divák sa jeho prostredníctvom oboznámi nielen s problémami svojej obce a mesta, získa informácie o hodnotách svojho okolia, ale môže posúdiť aj reálne ponuky lokálnych televízií o regiónoch a prihraničných oblastiach.

Erzsébet Budai, riaditeľka Pedagogického, vzdelávacieho a športového inštitútu Borsod-Abaúj-Zemplínskej župy, vo svojom príhovore zdôraznila, že táto inštitúcia pokladala vždy cezhraničné kontakty za veľmi dôležité. Doteraz realizovala v spolupráci so slovenskými partnermi 24 podujatí. Posledným bol úspešný projekt z oblasti ľudovej umeleckej tvorby.

Szilveszter Holop, vedúci programu VÁTI Maďarskej regionálnej rozvojovej a urbanistickej neziskovej s.r.o., informoval účastníkov odbornej konferencie o spôsoboch realizácie požiadaviek projektu. Zdôraznil správnu komunikáciu v rámci projektu tak, aby sa dostal do povedomia čo najväčšieho počtu ľudí. Na záver ešte upozornil na poslednú výzvu zadávanie projektov cezhraničnej spolupráce, na ktoré môžu partneri zasielať spoločné projekty do 21. októbra.

Sándor Harnócz, vedúci projektu Közös értékeink – Spoločné hodnoty vo svojej prednáške spomenul, že v Borsod-Abaúj-Zemplén a v Košickom a Banskobystrickom samosprávnom kraji sa nachádzajú najzaostalejšie obce a mestá Európy. Prihraničné zaostalé oblasti bojujú s vysokou nezamestnanosťou, ktorá miestami dosahuje mieru 25–30%. V týchto regiónoch je veľa obcí s nízkym počtom obyvateľov, je tu veľká chudoba, segregácia, vysťahovalectvo a prestarnutie obyvateľstva. Následkom je veľmi pomalý rozvoj.

Cieľom projektu je prispieť k zmierneniu týchto tendencií. Tým, že v miestnych médiách vznikne viac reportáží, prezentácií a dokumentov o živote, problémoch, charaktere ako aj o spôsoboch cezhraničnej spolupráce daného regiónu, môže tento mediálny projekt prispieť k procesu spoločenského a hospodárskeho vyrovnania. Tým dôjde k zlepšeniu kvality života obyvateľov oblasti a predstavením miestnych hodnôt širšej verejnosti dôjde k rozvoju miestneho a regionálneho povedomia.

V rámci projektu bol realizovaný prieskum verejnej mienky o tom, aké magazíny diváci najradšej sledujú. Najviac z nich hlasoval za správy z verejného života, dokumenty z cestovného ruchu a histórie ako aj za zábavné programy. Informoval ďalej, že v rámci projektu sa bude konať 11 spoločných podujatí – odborných workshopov a stretnutí. Partneri sa zviazali k výrobe 81 spoločných magazínov a každý z nich dostane financie na rozvoj vlastnej webovej stránky. Dôjde aj k rozšíreniu technického vybavenia každého z 9 partnerov projektu o HD natáčaciu a strihovú techniku.

Odbornej konferencie sa zúčastnil aj politológ Péter Farkas Zárug, ktorý prednášal o štrukturálnych zmenách v mediálnej sfére po zmene politického systému. Vyzdvihol úlohu regionálnych médií, ktoré sa stali základným očkom reťazca výroby verejnoprávnych programov. Ferenc Varga, odborný poradca Borsod-Abaúj-Zemplínskej župy pre zahraničné vzťahy podal podrobnú informáciu o programoch cezhraničnej spolupráce Európskej únie.

V druhej časti otváracej konferencie sa jednotlivé partnerské televízie prezentovali 5 minútovým dokumentom. Predstavili v ňom svoj región, svoju programovú štruktúru, prácu štúdia a jeho technické vybavenie a spolupracovníkov v projekte Közös értékeink – Spoločné hodnoty.

Zsóka Palcsó, redaktorka Rožňavskej televízie

<object style=„height: 390px; width: 640px“><param name=„movie“ value=„http://ww­w.youtube.com/v/56MNj­_5aaww?version=3“><pa­ram name=„allowFu­llScreen“ value=„true“><param name=„allowScrip­tAccess“ value=„always“><em­bed src=„http://w­ww.youtube.com/v/56MNj­_5aaww?version=3“ type=„application/x-shockwave-flash“ allowfullscre­en=„true“ allowScriptAc­cess=„always“ width=„450“ height=„330“></ob­ject>

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM