Peter Simon Rôzne

Šermiarska skupina Kolovrat z Rožňavy: Ako prebieha tréning a prečo nováčikovia nevydržia, prezrádzajú jej členovia

Vedeli ste, že v našom meste už viac než tri roky funguje skupina dobových bojovníkov? Šermiari z Kolovratu nám v rozhovore prezradili, že nápad vznikol (ako inak) pri pive i to, čo odrádza naverbovaných nováčikov...

Ilustračný obrázok k článku Šermiarska skupina Kolovrat z Rožňavy: Ako prebieha tréning a prečo nováčikovia nevydržia, prezrádzajú jej členovia
Zdroj: Dnes24.sk

Čomu sa vlastne občianske združenie venuje?
Vezmime to nejak od konca. Občianske združenie KOLOVRAT Rožňava bolo oficiálne zaregistrované ministerstvom vnútra SR dňa 17.8.2012. Nápad sa však zrodil na jeseň 2011, ako inak pri pive. Došli sme k záveru, že z Rožňavy je to na skok do Betliara a na Krásnu Hôrku a pritom nielen v meste, ale ani v okrese nepôsobí žiadna šermiarska skupina. Prvotne sme sa dohodli na stvárnení žoldnierov z 13. storočia a k tejto tématike sme si zadovážili zbrane a oblečenie. Po prvých dvoch akciách sme však zhodnotili, že 13. storočie robí veľmi veľa skupín a nám nejak nesedí. Po malom prieskume sme zistili, že skoro nikto v kraji nerobí obdobie Veľkej Moravy, tak sme išli do toho. Časť oblečenia sa dala použiť, časť sme museli vymeniť a zbrane sme si zaobstarali na dané obdobie

Koľko máte momentálne členov?
S členmi je to ťažké. Momentálne máme 8 členov, ale dvaja sú dlhodobo mimo mesta a len občas vystupujú na nejakej akcii. Zaujímavé je, že záujemcovia o prijatie by aj boli, ale akonáhle zistia, koľko treba do tohoto koníčka investovať a že návratnosť neexistuje, tak v panike utekajú kade ľahšie.

Ako dlho ste si pripravovali program a čo vlastne zahŕňa váš program?
Nepovedal by som, že je to nejak zvlášť náročné, pokiaľ ide o lukostreľbu. Pri lukostreľbe stačí, ak sa človek naučí vystreliť z luku a potom je to už len o tréningu a o komunikácii s ľuďmi počas lukostreľby na akcii. Scénický šerm na druhú stranu vyžaduje viac tréningu. Nováčikovia sú dosť znechutení, keď prvé cvičenia len chodia okolo telocvične a kdekto na nich pokrikuje, že správne nekrokujú. Vedieť, ako sa správne postaviť, ako urobiť krok vpred či vzad, si vyžaduje pomerne dosť času, kým sa to človeku dostane do krvi. Potom nastupuje práca s dlhou palicou, kopijou, sekerou, mečom a štítom.

Ak sa človek naučí základné útoky a obrany, dostane rolu v pripravovanej, resp. existujúcej scénke. Nácvik scénky s hovoreným slovom a ukážkami boja sa pohybuje zhruba od 5 do 10 tréningov. V súčastnosti vieme poskytnúť pre organizátora lukostreľbu pre deti a dospelých s ukážkou zbraní z 8 – 10 storočia, prezentáciu zbraní s ukážkami dobového boja, scénický šerm na motív vzniku Veľkej Moravy a tento rok sme prvýkrát začali s verbovaním detí do Veľkomoravského vojska.

Chodíte aj na akcie po Slovensku?
Akcie by som rozdelil na dva typy. Po prvé sú tu akcie typu „Dni obce Horná-Dolná“. Na týchto akciách sme väčšinou ako jediná šermiarska skupina. Máme lukostreľbu, potom je prednáška o zbraniach s ukážkami boja, alebo scénka, verbovačka detí. Za druhé sú tu akcie typu „Horno-Dolné hradné hry“, kde sa zoskupí viac šermiarskych skupín. Na týchto akciách je to väčšinou o jednom scénickom vystúpení a jednej či dvoch tzv. hromadných bitkách, kde sa účinkujúci rozdelia na dva tábory, väčšinou sa určí, kto má podľa histórie vyhrať a zrekonštruuje sa bitka v malom merítku.

Ktorá akcia bola najlepšia, povedať neviem. Myslím, že každý zo skupiny má nejakú tú svoju, ale môžem spomenúť pár akcií. Tak napríklad turnaj na košickom hrade, kde sme sa stretli tri šermiarske skupiny a celý turnaj prebehol v úžasnej priateľskej atmosfére. Určite musím spomenúť akciu „Za kráľa a za vlasť 2015“ pod hradom Krásna Hôrka, kde sme týždeň v obrovských horúčavách s ďalšími skupinami stavali drevené opevnenie a cez víkend si užili krásnu akciu.

Aký je ohlas ľudí na vašu činnosť a do budúcna pripravujete aj nejaké novinky?
Ohlasy sú pokiaľ viem kladné. Zatiaľ sa nám nestalo, že by niekto prišiel a vyslovene nás zvozil. Stane sa, že sa objaví na akcii niekto historicky podkutý a po vystúpení nás poopraví, že niekde máme nepresnosť, ale to je tak všetko. Odozvu človek vníma najviac cez deti. Na nich hneď vidno či sa im vystúpenie páči alebo nie a našťastie sa to týmto najmenším divákom zatiaľ stále páčilo. Do budúcna plánujeme pravidelne zapájať verbovanie pre deti, kde vyberieme niekoľko detí z publika, dáme im mäkčené meče, chvíľu ich cvičíme a potom ich postavím proti zbytku skupiny, ktorý akože prebehol k nepriateľovi. Ďalej plánujeme zozbierať arabské a byzanské texty o živote a boji slovanov a počas čítania týchto spisov predvádzať dané veci, ale to je zatiaľ iba štádiu plánovania.

Vaše nástroje a oblečenie si zhotovujete sami alebo ich kupujete? Sú v ponuke na trhu?
Správna odpoveď je áno aj. Niektoré veci sa dajú vyrobiť doma na kolene, iné sa dajú kúpiť a iné si nechávame vyrobiť na mieru. Pokiaľ má človek doma pár metrov ľanového plátna, ihlu, niť a dokáže urobiť pár stehov, tak si dokáže ušiť, či už košeľu, alebo nohavice. Pokiaľ chce niečo náročnejšie, tak internet ponúka dosť výrobcov, či už na oblečenie, kožené výrobky, topánky, kované veci a podobne. No a pokiaľ ide o úplne špeciálne veci, tak začneme sliediť po okrese a hľadať remeselníkov, ktorí nám niečo vyrobia na mieru. Tak napríklad kolíky ku stanom, trojnožku na varenie a zbrane nám vyrába kováč.

Je tento koníček nebezpečný?
Je to nebezpečné asi ako väčšina bojových športov. Ak si človek dáva pozor, drží sa pokynov a doslova nerobí hlúposti, tak sa mu nemá čo stať.

Na otázky odpovedal člen Kolovratu Peter Molnár.

Foto: Kolovrat

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM