Radka Deckerová Rôzne

Tankujeme drahšie: Nafta a benzín za vyššiu cenu

Od dnes sa budú na čerpacích staniciach na Slovensku zvyšovať ceny pohonných látok.

Ilustračný obrázok k článku Tankujeme drahšie: Nafta a benzín za vyššiu cenu
Zdroj: TASR

Benzíny zdraželi približne o 2 centy za liter, nafta v priemere o 1,5 centu za liter

Ako informoval Tomáš Novotný z portálu auto.sme.sk, benzíny zdražejú približne o 2 centy za liter, nafta v priemere o 1,5 centu za liter.

Po zlacnení sa priemerná cena najpredávanejšieho benzínu 95 Natural dostane znovu nad úroveň 1,5 eura za liter. V priemere sa bude predávať za takmer 1,52 eura za liter. Cena nafty vystúpi na priemerných 1,435 eura za liter.

V tomto roku ide o druhú zmenu cien pohonných látok. V druhej polovici januára benzíny a nafta klesli najčastejšie o 1 cent za liter. Aktuálne zdraženie je prvé od septembra 2012. „Rast cien pohonných látok na Slovensku očakávame už niekoľko týždňov. Dôvodom je niekoľkotýždňový takmer nepretržitý rast cien benzínov a nafty na burze v Rotterdame,“ uviedol Novotný.

Práve vývoj cien pohonných látok na burze v Rotterdame je totiž rozhodujúci pre cenotvorbu benzínov a nafty na Slovensku. Od poslednej zmeny cien pohonných látok v našej krajine zdraželi benzíny v Rotterdame už o 6 centov za liter. Ceny nafty sa tam za ten čas zvýšili o 3 centy za liter.

Dlhodobé porovnanie vývoja cien benzínov a nafty na burze v Rotterdame a na Slovensku ukazuje, že benzíny v našej krajine by aj po zdražení mohli byť o ďalšie dva centy za liter drahšie. Aj nafta má k dispozícii priestor na ďalšie zdražovanie v hodnote približne 1,5 centu za liter. „V prípade, že ceny na svetových trhoch nezačnú klesať, koncom budúceho týždňa môžu benzíny a nafta na Slovensku znovu zdražieť,“ uzavrel Novotný.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM