Tlačové správy

Ukončili sme ďalší úspešný ročník Huawei Seeds for the Future

Medzi tohtoročných absolventov programu Seeds for the Future patria študenti z Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku Ukončili  sme ďalší úspešný ročník  Huawei Seeds for the Future
Zdroj: NEUROPEA

Skupina študentov navrhla smart aplikáciu zameranú na mentálne zdravie používateľa s využitím umelej inteligencie.

Do ostatného ročníka Huawei Seeds for the Future sa zapojili študenti technických odborov z celého Slovenska. Hlavným cieľom programu je rozvíjať kvalifikované talenty v IT a v telekomunikačnom sektore a premosťovať komunikáciu medzi krajinami a kultúrami. Študenti sa počas intenzívneho 8-dňového online programu zúčastnili kurzov, workshopov a diskusií na témy ako umelá inteligencia, kybernetická ochrana alebo medzinárodný manažment.

„Program Seeds for the Future dáva šikovným študentom na celom svete možnosť učiť sa od tých najlepších, a to nielen v oblasti nových technológií. Som rád, že aj slovenskí študenti sa do programu zapojili a bude pre nich začiatkom cesty v technologickom svete. Otvára dvere do spoločnosti Huawei, preto budeme radi, ak sa k nám pripoja,“ týmito slovami otvoril tohtoročný program Colin Cui Yu, generálny riaditeľ slovenskej pobočky Huawei.

Otvárací ceremoniál v Bratislave podporila aj Republiková únia zamestnávateľov a jej tajomník, Martin Hošták, ktorý sa osobne prihovoril študentom: „Ak chceme byť ako krajina úspešní, musíme napredovať. Práve z tohto dôvodu potrebujeme zvrátiť negatívny trend odlivu mozgov a šikovných ľudí si na Slovensku udržať. Projekt Seeds for the Future spoločnosti Huawei, ktorá je členom RÚZ, podporuje práve mladé talenty a verím, že aj vďaka tomu si tieto talenty povedia, že ostať na Slovensku má zmysel. Aktivita napĺňa náš spoločný cieľ, a teda, aby sme si vedeli vychovať špičkových odborníkov, ktorí z krajiny neodídu, no pomôžu našej spoločnosti a firmám napredovať.“

Každý deň mali študenti niekoľko hodín workshopov a seminárov o tom, ako fungujú, kam smerujú a aké sú perspektívy nových technológií. Vzdelávali sa v oblasti projektového manažmentu a tvorení biznis modelu, čo neskôr využili pri tvorení vlastného projektu.

„Čína je krajina s vysokou mierou industrializácie s modernými technológiami a inováciami vo všetkých sférach hospodárskych odvetví,“ hovorí Peter Klenovský, zástupca veľvyslanca na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Čínskej ľudovej republike. „Je veľmi dôležité spolupracovať s krajinami v oblasti technológií, posilňovaní vedy, techniky. Rád by som upozornil na to, ako skvelo v Číne existuje prepojenie vedy a výskumu nových technológií vo výskumných ústavoch v nadväznosti na výučbu v školách a následnej aplikácií v praxi a priemysle, z čoho by sme si mohli vziať príklad,“ uzatvoril Klenovský.

Aplikácia na zlepšenie mentálneho zdravia

Počas trvania programu mali študenti za úlohu vytvoriť technologický koncept, ktorý bude riešiť každodenné problémy efektívne, rýchlo a udržateľne. Uplatnili tak vedomosti, ktoré nadobudli počas live webinárov, diskusií a lekcií z oblasti ako 5G, Cloud computing, AI a digital power. „Naša skupina navrhla smart aplikáciu zameranú na mentálne zdravie používateľa – konkrétne na sebapoznanie, sebaporozumenie a sebareflexiu,“ hovorí Marek Hlavatý, študent Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. „Ide o plne personalizovanú aplikáciu mapujúcu osobnosť používateľa pomocou certifikovaných psychotestov a reflexiu nálad a stavov pomocou umelej inteligencie za účelom lepšieho porozumenia seba samého,“ vysvetľuje účastník programu Marek Hlavatý.

Študentka Univerzity Komenského v Bratislave Zuzana Hrašková zhodnotila program takto: „Už dlho ma nič tak nenaštartovalo a nenamotivovalo k asertívneho prístupu k moderným problémom a riešeniam. Zároveň je to skvelá príležitosť na zoznámenie sa so svetom digitálnych inovácií, vyskúšania si práce v tíme a precvičenia angličtiny. Seeds for the Future by som odporučila každému, koho láka predstava vzdelávania sa a podieľaní sa na budovaní budúcnosti. Je to skvelý impulz, pre ľudí, ktorí hľadajú, kde začať.“

Do projektu sa zapojil aj Dávid Omasta z Technickej univerzity v Košiciach: „Každý deň sme mali iný program s koordinátormi, ktorí nám virtuálne priblížili každodenný život v Číne a viedli nás k správnemu dosiahnutiu našich cieľov v projekte. Projekt by som odporúčal, mám z neho dobrý pocit, najviac sa mi na ňom páčila tímová spolupráca s ostatnými študentmi.“

Po úspešnom absolvovaní všetkých povinných kurzov, workshopov a jedného voliteľného predmetu, dostanú študenti certifikát, ktorý bude pre nich výhodou v ďalších štúdiách a budúcej kariére a zároveň sa pripoja do LinkedIn komunity absolventov, kde môžu aj naďalej spolu komunikovať. Spoločnosť Huawei sa na oblasti rozvoja a podpory IKT talentov zameriava aj v ďalších programoch, ako napríklad Huawei IKT akadémia.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: NEUROPEA
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM