Eva Viestová Rôzne

V Tornali otvorili nový závod

Belgická spoločnosť LVD otvorila vo štvrtok 13.10. ďalší výrobný podnik v Tornali. Podľa informácií riaditeľa nového závodu Alexandra Szasziho kľúčovým dôvodom spoločnosti pre rozšírenie investície na Slovensku bola dostupnosť vysokokvalifikovaných p

Investíciu v meste s vyše 20-% nezamestnanosťou privítala aj jeho primátorka Anna Szegödiová. „Som veľmi rada, že belgickí podnikatelia investujú opäť u nás. Keďže jeden závod tu už majú, svedčí to aj o ich spokojnosti s prostredím v regióne. Potešilo ma najmä to, že sami deklarovali chuť zostať pôsobiť u nás ešte veľmi dlho. Nepatria k firmám, ktoré po odčerpaní štátnej podpory odchádzajú do iných krajín,“ povedala primátorka.
Nová strojárska hala v Tornali ešte nie je v plnej prevádzke. V najbližších dňoch namontujú chýbajúce stroje a zaškolia nových zamestnancov. Závod na spracovanie plechov zaberá plochu 5700 m2. Dopĺňa predchádzajúcu linku a rozširuje kapacitu na výrobu laserových rezacích systémov, ohraňovacích lisov a tabuľových nožníc.
Pre belgických majiteľov rozhodnutie rozšíriť firmu znamenalo investíciu takmer 9 miliónov eur. „Majitelia závodu LVD si vybrali Tornaľu, kde je najviac nezamestnaných. To bol hlavný stimul, aby sme sa s nimi pokúsili dohodnúť v rámci toho, čo nám dovoľuje zákon. Podporili sme ich sumou 1,8 milióna eur. Vyše milión eur je investičná pomoc na novootvorené pracovné miesta, pol milióna je vo forme daňových úľav. Peniaze sme vyčlenili priamo z rozpočtu ministerstva hospodárstva. V tomto regióne je to prvá lastovička, ktorú, verím, že budú časom nasledovať aj ďalšie,“ povedal štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Róbert Merva.
Vďaka štátnej podpore mohli belgickí podnikatelia investovať najmä do najmodernejších technológií v oblasti opracovania plechov. Špičkové stroje vedia flexibilne používať. „Dokopy by sme mali zamestnať 250 ľudí. Je to harmonogram na dva až tri roky. Ľudí priberáme postupne, ako si to vyžaduje výroba. Musíme ich doškoľovať a trénovať na tie profesie, ktoré potrebujeme. Mnohých zaškolíme u nás v závode. Ak si to ale situácia vyžaduje, posielame ich do Belgicka. Na základe doterajších skúseností belgických majiteľov sa dajú predpokladať aj ďalšie investície. Ich firma na Slovensku by mala byť ich najväčšou,“ povedal výrobný riaditeľ firmy Alexander Szaszi.

Zdroj info a foto : TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM