Peter Gemerský Rôzne

Vedeli ste, že ...

si môžete dať urobiť výpis z účtu poistenca? Máte tak možnosť napríklad zistiť, či si váš lekár účtuje za úkony, ktoré aj skutočne vykonal.

Po internete sa šíria rôzne sťažnosti, práve na takéto praktiky lekárov. E-maily, ktoré vyzývajú ľudí, aby si skontrolovali svoje výpisy z poisteneckých účtov. Vyskytli sa údajne aj prípady, kedy boli zaúčtované aj výkony v dobe, kedy pacient v ambulancii vôbec nebol, alebo za injekcie, ktoré vôbec nedostal a podobne.

Od 1.1.2005 v súlade s §15 odsek 1 písmena h) zákona č. 581/2004 Z .z v znení neskorších predpisov sú poisťovne povinné viesť účty poistencov, sprístupňovať údaje z nich a posielať poistencom na požiadanie výpisy z účtu poistencov (§16 ods2 až 4).

Stačí sa zaregistrovať vo vašej poisťovni a vyžiadať si napr. elektronické zasielanie výpisov z vášho účtu. Doma si tak môžete všetko kontrolovať. Vo väčšine prípadov sa jedná o symbolický poplatok, alebo je daná služba zadarmo. Ak poistenec zistí nezrovnalosti, môže sa obrátiť na pobočku poisťovne. Revízni lekári tak môžu vykonať kontrolu u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Výpisy z účtu si môžete pozerať aj spätne od roku 2005.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM