Peter Simon Správy

Zima rožňavským bezdomovcom nepraje: Kde môžu teraz nocovať?

Mrazivé počasie prinútilo ďalších bezdomovcov prijať pomocnú ruku. Mesto tento rok nocľaháreň neprevádzkuje. Kde môžu počas treskúcich mrazov nocovať?

Ilustračný obrázok k článku Zima rožňavským bezdomovcom nepraje: Kde môžu teraz nocovať?
Zdroj: TASR

Ľudia bez domova majú možnosť prespať v našom meste na Diecéznej charite. Kapacitu majú na 20 ľudí. V meste je podľa ich evidencie približne 70 bezdomovcov.

Mestskú tento rok neotvorili

Známu nocľaháreň mesto Rožňava tento rok neprevádzkuje. Ako uviedla vedúca odboru soc. vecí Katarína Valková, tento rok sa prevádzka nocľahárne neuskutočnila z dôvodu zabezpečenia už tej na charite.

„Mesto spolupracuje pri práci s bezdomovcami aj prostredníctvom mestskej polície, ktorá vykonáva kontrolu tohto zariadenia, vykonáva neohlásené návštevy a posilnilo aj hliadky. Okrem toho má mesto s Diecéznou charitou uzatvorenú zmluvu o spolupráci pri zabezpečení prenocovania pre ľudí bez prístrešia,“ hovorí Valková.

Kapacitu v prípade potreby vedia rozšíriť

Ako prezradila Helena Katonová z Diecéznej charity v Rožňave, v meste majú zmapovaných približne 70 bezdomovcov. Ich počet sa od decembra zvýšil. Nie všetci však chcú počas mrazov využiť služby nocľahárne. Niektorí si našli prístelku u známych, niektorí sa zohrievajú v priestoroch nemocnice, iní zas v opustených priestoroch alebo aj pod mostom.

V nocľahárni majú momentálne kapacitu 20 lôžok. Tú však pre potreby ešte vedia rozšíriť. Platia prísne kritériá, a hlavne bez alkoholu.

„Niektorým sme vedeli pomôcť a umiestnili sme ich do podporovaného bývania, prípadne do zdravotníckych zariadení. O službách vedia. Z času na čas chodíme aj do terénu, ale aj medzi sebou si vymieňajú informácie o možnosti ubytovania,“ hovorí Katonová.

Ako dodala, zarmucuje ju však skutočnosť, že zaznamenávajú nárast počtu žien bez domova.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM