Rôzne

Bude jediná svojho druhu široko-ďaleko! Spišskonovoveská stredná sa mení na ZELENÚ školu

Ide o jednu z top investícií župy v rámci školstva. A táto premena sa blíži do finále.

Ilustračný obrázok k článku Bude jediná svojho druhu široko-ďaleko! Spišskonovoveská stredná sa mení na ZELENÚ školu
Zdroj: Facebook.com/Košický samosprávny kraj

Revitalizácia areálu Strednej priemyselnej školy technickej na Hviezdoslavova 6 v Spišskej Novej Vsi za vyše milióna eur pomaly vrcholí. Informovala o tom košická župa na svojej webovej stránke.

Škola po novom prinesie viacero zelených a funkčných riešení. „Klíma sa mení a my musíme hľadať riešenia, aby boli následky týchto zmien pre nás čo najmenej bolestivé. Preto škola podala projekt na realizáciu vodozádržných opatrení, ktorých cieľom je zmiernenie negatívnych dôsledkov zmeny klímy v jej areáli. Projekt vodozádržných opatrení je zároveň prvým, ktorý bude zrealizovaný v takomto rozsahu na Slovensku,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.

Sedem opatrení

Projekt celkovo ráta s uskutočnením siedmich vodozádržných opatrení. V rámci nich pôjde o vegetačnú strechu, podpovrchové akumulačné nádrže či podpovrchové vsaky. Škola nechala vybudovať dažďové záhrady a jazierko v átriu či vegetačné steny. Okrem toho je na pláne výmena nepriepustných plôch za vegetačnú alebo priepustnú. Pribudne tiež prístrešok či osvetlenie.

Aj finančný efekt

„Škola realizáciou projektu vytvorí kvalitné prostredie pre oddych a relax študentov počas vyučovacieho dňa a zároveň prispeje k ich vzdelávaniu v oblasti ochrany životného prostredia. Opatrenia by mali škole priniesť aj finančný efekt v podobe ušetrených peňazí z poplatkov za odvádzanie dažďovej vody,“ vysvetlila župa.

Vyše milión eur

Škola v roku 2022 podpísala zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku zo zdrojov Kohézneho fondu EÚ a Štátneho rozpočtu SR vo výške 810-tisíc eur.

„Celkovo však stavebné práce a iné dodávky tejto investičnej akcie kofinancované Košickým samosprávnym krajom sa vyšplhali do výšky 1,038 mil. eur,“ uviedla župa s tým, že práce by mali byť ukončené v polovici októbra.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM