Miroslav Pomajdík Správy

Horúčavy prekonali najvyššie úrovne: V Spišských Vlachoch padol rekord z roku 1993!

Po pondelkových tropických horúčavách sa prepisovali doterajšie rekordné teploty v niekoľkých mestách a obciach. Medzi nimi sú aj naše Spišské Vlachy.

Ilustračný obrázok k článku Horúčavy prekonali najvyššie úrovne: V Spišských Vlachoch padol rekord z roku 1993!
Zdroj: Webnoviny.sk

V pondelok bolo podľa Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu najteplejšie v Dudinciach. Ortuť teplomera tam vystúpila na 34, 8 °C. „Studený front len veľmi slabo zmiernil horúčavy z prvého augustového víkendu. Studený front najmenej ovplyvnil počasie na východnom Slovensku, a preto sa rekordy teploty vzduchu sústredili prvý deň po prechode frontu práve do tohto regiónu Slovenska,“ informoval SHMÚ na svojich stránkach.

V Spišských Vlachoch bolo o trochu chladnejšie, ale aj tam zaznamenali rekordnú hodnotu maximálnej dennej teploty vzduchu. V pondelok tam namerali 33°C. Padol tak doterajší rekord z 5.8. 1993, kedy tam meteorológovia zaznamenali 31,7 °C.

V Spišských Vlachoch v pondelok namerali meteorológovia aj rekordnú priemernú dennú teplotu, ktorá sa vyšplhala na 22,8°C, čim prekonala taktiež rekord z 5.8. 1993 (22,5°C). Vo Švedlári bola denná priemerná teplota vzduchu 22°C, čím bol vyrovnaný rovnaký rekord z 5.8. 1993.

„V prípade týchto rekordov priemernej dennej teploty vzduchu si treba všimnúť ich regionálnu príslušnosť. Ich prevažná časť je v kotlinách Spiša, v ktorých sa už v tomto ročnom období zvykne počas jasných nocí ochladzovať. Pretože ochladenie teraz nie dostatočné, podporuje to vysoké hodnoty priemernej dennej teploty vzduchu,“ doplnil SHMÚ na svojich stránkach.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM