Miroslav Pomajdík Správy

Kríza, konkurencia aj euro: Lyžovačku na Plejsoch si užíva menej ľudí ako voľakedy

Lyžiarske stredisko Plejsy v Krompachoch začalo písať svoje novodobé dejiny v roku 1994 a to vcelku famózne. Na začiatku 90. rokov 20.storočia sa tu konali preteky európskeho pohára. Pre nedostatok snehu v Európe tu svoje preteky presunuli Poliaci, či Maďari.

Ilustračný obrázok k článku Kríza, konkurencia aj euro: Lyžovačku na Plejsoch si užíva menej ľudí ako voľakedy
Zdroj: TASR

Plejsy vo faktoch

Areál je najväčší na východnom Slovensku, lyžiari si môžu výbornú lyžovačku užiť v priemere 130 dní. Prepravná kapacita na ôsmich lyžiarskych vlekoch a jednej dvojsedačkovej lanovke je za hodinu 6 800 osôb. Dĺžka tratí je 9,3 kilometra, no momentálne je v prevádzke zhruba 5,5 kilometra zjazdoviek, prevýšenie strediska je cca 300 metrov. V Krompachoch začali ako prví na Slovensku s komplexným zasnežovaním. Výhodou strediska je malá veternosť, čiže nedochádza k problémom s prevádzkou vlekov a lanovky, nízka nehodovosť na svahoch, či susedstvo hotela so zjazdovkami. Lyžiari sa tak po opustení hotela ocitnú priamo na „svahu“.

Ubúda lyžiarov a financií

Dnešná doba už tak areálu nepraje. Dvojsedačková lanovka je zastaralá a potrebovala by v blízkej dobe modernizáciu. Investície by však potreboval celý areál, na to však nie sú financie, preto sa stredisko uchádzalo aj o eurofondy. Žiaľ, neúspešne. Znižuje sa aj počet lyžiarov, ubúda tých zahraničných a to má za následok aj pokles tržieb. V minulosti chodilo najviac Maďarov a Poliakov. Dnes je to však pre nich drahé.

„Teraz najviac žijeme zo slovenských turistov, väčšina klientov chodí z Prešova, Košíc, to sú mestá, ktoré sú k nám dosť blízko,“ konkretizoval vedúci strediska Krompachy – Plejsy Štefan Želasko. Aj priemerný počet návštevníkov sa tu veľmi zmenil. Kým v minulosti prišlo počas zimnej sezóny 80.000 až 120.000 lyžiarov, dnes je to do 50.000. „Hlavnými dôvodmi podľa mňa sú tie, že lyžiarskych stredísk na Slovensku hodne pribudlo, okrem toho za to môže kríza a v neposlednom rade aj prechod na euro,“ uzavrela riaditeľka strediska Krompachy – Plejsy Mária Ház.

Lyžiarsky areál Plejsy
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM