Miroslav Pomajdík Správy

Na Spišskom hrade sa budete cítiť ako v stredoveku: Dobové tábory aj nočná ohňová šou!

Dnes sa začína v Levoči medzinárodný festival SúHRADnice, ktorý je rozdelený do dvoch častí. Prvá sa začína už v piatok o 10-tej hodine medzinárodnou konferenciou na tému 20 rokov v UNESCO, ktorá bude rozdelená do troch okruhov. Druhá časť sa bude odohrávať na Spišskom hrade.

Ilustračný obrázok k článku Na Spišskom hrade sa budete cítiť ako v stredoveku: Dobové tábory aj nočná ohňová šou!
Zdroj: TASR

Medzinárodná konferencia v Levoči

Organizátorom je už po štvrtýkrát Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum v Levoči. „Ide o prezentáciu správcov kultúrnych a prírodných pamiatok ako hradov, ruín, kaštieľov, zámkov či múzeí," informovala Dáša Pavúková Uharčeková zo Spišského múzea.

Tento rok si pripomíname 20. výročie zápisu prvých lokalít do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, čo prirodzene nemohlo zostať bez povšimnutia a tak je tohtoročnou nosnou témou 20 rokov v UNESCO. „V tomto ročníku prijal ponuku na spoluprácu a partnerstvo pri organizovaní aj Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Dnes krátko pred 10. hodinou sa pri tejto príležitosti začína medzinárodná konferencia s témou 20 rokov v UNESCO s tromi nosnými okruhmi. Prvým je minulosť, súčasnosť a budúcnosť lokalít, ďalším je komunikácia a spolupráca a tretím okruhom je prezentácia a ochrana," vymenúva Pavúková Uharčeková. Medzinárodná konferencia bude prebiehať v budove historickej radnice v Levoči.

Spišský hrad sa ocitne opäť v stredoveku

Festival SúHRADnice sa presunie v sobotu na Spišský hrad, ktorý je jediným slovenským hradom zapísaným v zozname UNESCO. „Od 13. hodiny sa na Spišskom hrade otvorí desaťhodinový nepretržitý maratón historického šermu, dobovej hudby a tanca, či divadelných predstavení. Spestrením bude bublinová šou Matěja Kodeša z Prahy, bubenícke a kaukliarske workshopy, dobové tábory a ukážky života v nich či spišská hradná kuchyňa," dodáva Pavúková Uharčeková.

Klincom programu bude divadelné predstavenie Michelangelo v podaní Teatro colorato z Bratislavy a nočná ohňová šou. V programe sa predstaví viac ako 200 účinkujúcich z Česka, Poľska a Slovenska. Vstupné na Spišský hrad je v tento deň nezmenené.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM