Skúška dospelosti alebo maturita-formalita. Dnes sa to všetko začalo aj v Spišskej
Vyše 54 tisíc stredoškolákov sa dnes zapotilo pri písomných maturitách zo slovenčiny, ktoré sa začali dnes predpoludním. Medzi nimi aj 154 študentov spišskonovoveského Gymnázia na Školskej 7. Zistili sme pre Vás, ako sa maturovalo práve na tejto škole.
Škola pri zahájení písomnej časti maturít postupovala podľa všetkých štandardných bezpečnostných opatrení, aby nedošlo k žiadnemu úniku testových otázok. Testy vyzdvihol osobne riaditeľ školy Jozef Kačenga s jedným zo svojich zástupcov Jozefom Dunajským a otvorili sa až na pokyn predsedov predmetových maturitných komisií. Nebola žiadna možnosť, aby sa dostali žiaci k testom skôr. Informovala nás zástupkyňa školy Helena Škerlíková.
Študenti prípravu nepodcenili
„Začal som si opakovať veci týždeň pred maturitami, robil som si testy, no myslím si, že štyri roky strávené na tejto škole ma maximálne pripravili na zvládnutie maturitnej skúšky“, zveril sa maturant Lukáš Ľach. Usmievavá a zhovorčivá študentka Sabína Fintová svoju prípravu okomentovala nasledovne: „Neboli to nejaké extra prípravy. Zopakovala som si gramatiku, literatúru. Myslím si, že tie hlavné veci som si stihla prejsť“. Martin Hoffelder poňal svoju prípravu vcelku svedomito: „Hlavne som sa poriadne vyspal a najedol.“ Nezabudol však poznamenať, že celý tento školský rok si pomaly prechádzal minuloročné testy, aby písomnú časť zvládol bez väčších výkyvov.
Test spišskonovoveských gymnázistov neprekvapil
Písomné maturity pozostávajú zo slovenského, cudzieho jazyka a matematiky. Dnes sa stredoškoláci zapotili pri písomnej skúške z materinského jazyka. Väčšina opýtaných maturantov sa zhodla na tom, že vedeli čo ich čaká a test ich nijako neprekvapil. „Bolo to také zvláštne, cítil som, že už nie som dieťa, že už sa stávam dospelým. Myslím si, že som to zvládol tak na 70%-80%, aj keď teraz mám ešte zmiešané pocity,“ uviedol Martin.
Cudzí jazyk, strašiakom písomnej časti
To, že cudzie jazyky patria do nevyhnutnej výbavy každého mladého človeka si dobre uvedomujú aj na gymnáziu. Vo vzduchu však boli cítiť obavy a strach. „Obávam sa hlavne angličtiny, máme úroveň B2, veľmi sa nato necítim, ale tak zmaturovať zmaturujem, no nebude to asi žiadna sláva,“ zdôverila sa nám Sabína. Aj ďalší opýtaní uviedli cudzí jazyk, ako ich najväčší postrach. Našli sa však aj takí, čo sa na skúšku z cudzieho jazyka tešia.
Škola im bude chýbať, no v svojej budúcnosti majú jasno
Štyri roky prežité v laviciach gymnázia im dali mnoho. Vznikli nové priateľstvá, či dokonca lásky. Smutno im bude hlavne za kolektívom, no vo svojom ďalšom životnom kroku majú jasno. Budú medzi nimi budúci chemici, právnici, tlmočníci, žurnalisti, či absolventi prírodných vied.
Niektorí sa však ako napr. Martin, ďalej študovať nechystajú. Svoju budúcnosť vidí v rodinnom podniku. Svoje pocity z rokov strávených na škole okomentoval takto: „Zo začiatku, ako som nastúpil na školu to bolo také divné. Poriadne sme sa nepoznali. Teraz mi ale bude naozaj ľúto za spolužiakmi, s ktorými som bol a po „mature“ sa už nebudeme tak často vídať. Čaká ma život „dospeláka“, práca, povinnosti, platiť dane…“. „Škola mi bude chýbať, lebo sme dobrý kolektív. Tento rok sme aj viacej súdržnejší, ako po minulé roky,“ vyznala sa Sabína. Našu anketu uzavrel Lukáš: „Chodiť tu štyri roky, spoznať nových ľudí a naraz odísť, je to také zvláštne.“
Škola dbá na kvalitu
Gymnázium vytvára ideálne podmienky na precíznu prípravu svojich študentov. Čo všetko škola študentom v maturitnom ročníku poskytuje, nám prezradila zástupkyňa riaditeľa školy, Helena Škerlíková: „Na konci tretieho ročníka si študenti volia voliteľné predmety. Musia sa hlavne zamerať na svoje maturitné predmety. Keď napr. maturujú z matematiky, môžu si zvoliť seminár z matematiky I, II, cvičenia z matematiky. K dispozícii je im tiež krúžková činnosť v rámci voľných hodín, kedy sa im svedomito venujú naši pedagógovia".
Nové pravidlá
Tento rok sa už maturanti nemôžu spoliehať na to, že keď im nevyjdú písomné maturity, úspech im zabezpečí lepšia známka z ústnej časti. Doteraz totiž platilo, že ak žiak dostal na ústnej maturite jednotku až trojku, mohol mať z testu a slohu aj nula bodov a aj tak zmaturoval. Aby študent zvládol maturitu úspešne podľa nových pravidiel, musí okrem známky 1, 2 alebo 3 z ústnej formy dosiahnuť viac ako 33 percent z testu zo slovenčiny či cudzieho jazyka, alebo viac ako 25 percent zo slohu. Ak dostane na ústnej maturite známku 4, uvedenú percentuálnu úspešnosť musí dosiahnuť v oboch prípadoch. Keď študent skúškou dospelosti neprejde, písomnú časť maturity si bude môcť opraviť až s budúcoročnými maturantmi.
My ešte dodáme, že ústna forma internej časti maturity na študentov čaká od 20. mája do 7. júna 2013.