Aktualizované Rôzne

Veľký návrat: Medzi Bratislavou a Košicami budú opäť jazdiť štátne IC vlaky

Medzi Bratislavou a Košicami začnú opäť premávať štátne InterCity (IC) vlaky. Na slovenské koľajnice sa tak vrátia ani nie po roku od ich zrušenia.

Ilustračný obrázok k článku Veľký návrat: Medzi Bratislavou a Košicami budú opäť jazdiť štátne IC vlaky
Zdroj: TASR

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vráti po ani nie roku na trať Bratislava – Košice InterCity (IC) vlaky. Jazdiť začnú od 11. decembra tohto roka.

Denne 2 a 2

„Je to aj politické aj ekonomické rozhodnutie, ale občania majú o tento vlak záujem, a to je pre nás najdôležitejšie,“ opísal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) rozhodnutie opätovne zaviesť IC vlaky do prevádzky na dnešnej tlačovej konferencii.

Denne budú po novom premávať štyri štátne IC vlaky. Dva pôjdu smerom z Bratislavy do Košíc a dva v opačnom smere. V každej súprave bude pre cestujúcich k dispozícii 247 miest na sedenie a vlaky budú povinne miestenkové. Obnovené spoje zvládnu podľa ZSSK trasu medzi Bratislavou a Košicami za približne 4 hodiny a 45 minút.

Zdroj: TASR

Bez dotácií

Štátne IC vlaky prestali na Slovensku jazdiť v januári tohto roku. Rozhodol tak bývalý minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). Dôvodom bola stratovosť týchto vlakov. Aj po obnovení budú IC vlaky jazdiť na čisto komerčnom princípe, čiže bez dotácie od štátu. Zároveň v nich nebudú platiť lístky zadarmo.

Štátna ZSSK pritom neočakáva, že ich strata bude taká, ako bola v minulosti. Dopravca odhaduje, že ich prevádzka by sa mala dostať do zisku v horizonte troch až štyroch rokov. Tvrdí, že našiel technický koncept, ktorý je postavený na ľahších, rýchlejších vlakoch. Chce teda efektívnejšie využívať obehové možnosti súprav. „Za druhé si myslíme, že tak ako aj konkurencia ukázala, naši cestujúci sú ochotní za čas, ktorý ušetria, zaplatiť peniaze,“ dodal riaditeľ úseku ekonomiky ZSSK Patrik Horný.

Čo vraví RegioJet?

Podľa súkromného dopravcu RegioJet, ktorý tiež vypravuje spoje na trase medzi Bratislavou a Košicami, však nemôže vedľa seba fungovať na tejto trati so ziskom viac komerčných vlakov a dopravcov, ktorí by sa stretli vo férovom konkurenčnom boji. Dopravca uviedol, že dôvodom je to, že štát nerieši hlavný problém, ktorý je prekážkou v normálnom podnikaní komerčných vlakov, a to sú lístky zadarmo v štátom dotovaných rýchlikoch.

„Cestovanie zadarmo zničilo trh. Viedlo aj k zrušeniu IC vlakov ministrom Počiatkom a štát namiesto toho, aby to vyriešil, vracia politickým nariadením do hry späť vlaky, ktoré za celé obdobie existencie nikdy neboli v zisku,“ reagoval hovorca spoločnosti RegioJet Aleš Ondrůj.

Dopravca zároveň avizoval, že pokiaľ by štát dopustil alebo dokonca nariadil ZSSK postup, ktorý povedie k poškodzovaniu podnikania RegioJetu a ďalších dopravcov, ktorí si musia na svoju prevádzku zarobiť, spoločnosť v takom prípade z trasy Bratislava – Košice odíde. „Budeme situáciu vyhodnocovať, hlavne z hľadiska vývoja ekonomiky a obsadenosti a následne sa rozhodneme o ďalšom postupne,“ dodal Ondrůj.

FOTO: IC vlak, ktorý od 11. decembra začne jazdiť medzi Bratislavou a Košicami
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM