Miroslav Pomajdík Správy

Boj proti vykrádačkám chát v Slovenskom raji: Policajti budú jazdiť na koňoch!

Nedávno sa oficiálne otvorila nová turistická sezóna v Spišskej Novej Vsi. Chatové oblasti v Slovenskom raji a okolí mesta Spišská Nová Ves budú opäť plné turistov a to znamená, že pre zlodejov sa otvárajú nové príležitosti na ľahkú korisť, preto polícia chystá nové opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku Boj proti vykrádačkám chát v Slovenskom raji: Policajti budú jazdiť na koňoch!
Zdroj: TASR

Aj vďaka zvýšeniu hliadok a väčšej pozornosti polície v rekreačných oblastiach bol zaznamenaný celkový pokles prípadov vykrádania chát. Polícia prichádza počas tejto turistickej sezóny s rôznymi aktivitami. V Slovenskom raji by sa mali objaviť aj hliadky na koňoch. Posilnená služba bude aj o policajtov so služobnými psami.

Najviac vykrádačiek bolo v rokoch 2005–2007

Z pohľadu kriminálnej činnosti v rekreačných oblastiach bola najhoršia situácia v rokoch 2005–2007, kedy nebolo výnimkou, že ku krádežiam vlámaním, či vykradnutiu stanov dochádzalo aj každú druhú noc. Minulý rok bolo nahlásených v letných mesiacoch 5 prípadov vykradnutia chát, z toho dva prípady sa odohrali na Košiarnom Briežku, dva na Čingove a jeden na Podlesku.

Objavilo sa aj pytliactvo, kedy sa v uhynutej zvery našiel šíp. Počas Spišských trhov bolo nahlásených päť okradnutí návštevníkov. Samozrejme polícia pripúšťa, že nie všetky kriminálne udalosti boli polícii aj oznámené, mohlo sa to týkať menších škôd, ktoré sa poškodení rozhodli vôbec nehlásiť a z rekreačných oblastí odchádzali so zlým pocitom.

V Slovenskom raji bol zaznamenaný výskyt podozrivých osôb, ktoré už boli v minulosti vyšetrované políciou

Skoro vo všetkých prípadoch stopy viedli k blízkym obydliam. Na začiatku roka 2013 bol napr. realizovaný podozrivý, ktorý spolu s kumpánom vykrádal záhradné chatky a chatky v blízkej rekreačnej oblasti. Postupne polícia zaistila napr. parožie, drobné elektronáradie, či rezačku na obkladačky. Tento muž putoval za svojim kamarátom do väzby.

Vykrádanie v chatových oblastiach však zaujíma viac skupín osôb, ktoré majú svojich odberateľov odcudzených vecí v iných okresoch. Keď dôjde ku krádeži, tak tesne po nej kradnuté veci zvyknú putovať aj mimo okres. „Odcudzené predmety z krádeže v jednom z penziónov sme našli až pri východných hraniciach Slovenska,“ informuje riaditeľ OR PZ v Spišskej Novej Vsi Jaroslav Dulík.

Aj keď takéto skupiny osôb vykazujú prvky vzájomnej dohody na vykonaných krádežiach, nedosahujú stupeň organizovanej trestnej činnosti v zmysle zákona, kde by bola automaticky posudzovaná vyššia trestná sadzba. Zistilo sa, že polícii známe osoby boli kontrolované políciou aj v Poľsku, kde v niektorých prípadoch došlo k obdobnej trestnej činnosti.

Okrádajú aj spiacich ľudí

„Zaznamenali sme aj také prípady, že páchatelia vnikli do chaty v ktorej spali turisti, týchto okradli, dokonca im zobrali kľúče od áut, tieto si otvorili a zobrali si čo sa im hodilo. Kľúče následne vrátili spať,“ konkretizoval riaditeľ Jaroslav Dulík.

Tento rok bolo v okrese Spišská Nová Ves do dnešných dní zaznamenaných osem prípadov vykrádania chát v rekreačných oblastiach, z toho sa tri stali v januári na Košiarnom briežku, dva v marci a tri v máji. Polícii bol nahlásený aj prípad pytliactva, kedy sa našiel uhynutý jeleň bez parožia. Tieto trestné činy poukazujú na to, že aj v letných mesiacoch do našich hôr nemusia chodiť iba turisti.

Znížiť kriminalitu by mohol pomôcť kamerový systém

Obec Smižany na eliminovanie krádeží využíva kamerový systém, ktorý sa chystá rozširovať. Celkovo obec zakúpila sedem kamier za 7 000 eur. Policajný zbor túto aktivitu víta, v priebehu júna prebehlo rokovanie aj s obcou Spišské Tomášovce, ktorej bola podaná požiadavka o preskúmanie možnosti inštalovania kamerového systému do oblasti Čingova. Obec o tejto možnosti uvažuje, no zatiaľ sú najväčším problémom financie. Podľa polície najviac k vlámaniam a krádežiam v chatových oblastiach dochádza počas dní, kedy je počasie najnepriaznivejšie.

V Slovenskom raji sa pred pár rokmi stal prípad, ktorý vyvolal ohlas aj u susedov. V tejto oblasti dovolenkovalo aj niekoľko cudzích vojakov, ktorí si tu prišli oddýchnuť pred nasadením do zahraničnej misie „Títo sa v noci stali obeťami krádeže a pri následnom prenasledovaní páchateľa tento napadol jedného z vojakov. Vojak bol poranený na stehne a aj keď následne polícia páchateľa zadržala, vojak si dovolenku zmenil na práceneschopnosť.“ uzatvára riaditeľ Dulík.

A ako by sa mal správať turista aby sa nestal obeťou trestného činu?

V prvom rade Policajný zbor poukazuje na umiernené požívanie alkoholických nápojov. Nie je to iba kvôli úrazom, ale často hulákajúci, podnapití turisti, ktorí sedia vonku pri ohni lákajú kriminálne živly. Je oveľa ľahšie okradnúť podnapitú osobu, ktorá zaspí pri ohni, či na chate, ktorú zabudne zamknúť, či zatvoriť okná. Aj keď je to nepríjemné konštatovanie, veci, ktoré máme vedľa chaty sú lákadlom pre zlodejov, preto ich polícia doporučuje mať na očiach, resp. v noci ich brať do vnútra.

V autách nenechávať žiadne cennosti, častokrát aj zabudnutá igelitka láka a rozbité okno auta je vo viacerých prípadoch drahšie, ako ukradnutá drobnosť.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM