Miroslav Pomajdík Správy

Zaujímavosti zo sčítania v Raji: Za deň narátali 3 500 ľudí, ktorá lokalita bodovala najviac?

V Slovenskom raji prebehlo tradičné letné sčítanie turistov. Počasie bolo v deň sčítavania naozaj ideálne, jasno s teplotou 28- 30 stupňov Celzia. Podieľalo sa na ňom 25 ochranárov, ktorí boli rozmiestnení v 13-tich lokalitách Slovenského raja v časovom rozmedzí od 8:00 do 16:00.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavosti zo sčítania v Raji: Za deň narátali 3 500 ľudí, ktorá lokalita bodovala najviac?
Zdroj: TASR

Návštevnosť sa sledovala na týchto lokalitách: Tomášovský výhľad, Čingov- Partiz. Lávka, Hrdlo Hornádu, Suchá Belá, Piecky, Veľký Sokol, Smižianska Maša, Novov. Huta-Rybníky, Zejmarská roklina, Stratenská píla, Dobšinská Ľadová Jaskyňa, Kysele a Podlesok. V tento deň navštívilo Slovenský raj 3 460 turistov. Najviac ľudí bolo zaznamenaných medzi 9-tou a 13-tou hodinou ( 76% všetkých návštevníkov ). Najmenej ľudí stretnete v Slovenskom raji medzi 8:00– 9:00 hod a 15:00–16:00 hod.

Dobšinská ľadová jaskyňa vedie štatistiky

Medzi najnavštevovanejšie lokality boli vyhodnotená Ďobšinská ľadová jaskyňa, ktorú za tento deň navštívilo 1 020 ľudí, čo je 29,5% zo všetkých návštevníkov, na druhom mieste sa umiestnil Prielom Hornádu, ktorý navštívilo 832 ľudí, čo predstavuje 23,6% a treťou turisticky najatraktívnejšou lokalitou sa stala Suchá Belá, ktorú si pozrelo 653 ľudí- 18,9%.

Oproti minulým rokom je to výrazný pokles návštevnosti, lebo ešte 10 rokov dozadu zaznamenávali ochranári zhruba 5–6 tisíc ľudí počas sledovaného dňa.

Najviac je Slovákov

Najviac turistov bolo Slovákov, ktorí tvorili z celkového počtu návštevníkov 48,6%. Na druhom mieste sa umiestnili Česi 20,1%, tretia priečka patrila Poliakom 15,1%, nasledovali Maďari 4,9%, Nemci 4,6%, či Holanďania, ktorí tvorili z celkovej návštevnosti parku 0,6%. Ostatné národy dosiahli 6,1%.

V Slovenskom raji najviac ubudlo Poliakov a Čechov, ktorí tvrdia, že po zavedení eura sa na Slovensku pre nich výlety do NP dosť predražili a tak uprednostňujú radšej spoznávanie domácej prírody.

Chystajú sa zmeny hraníc NP Slovenský raj

Ochranári pripravili ešte minulý rok balík dokumentov na rokovanie vlády SR, v ktorom žiadajú o zmenu hraníc NP Slovenský raj, čo by bolo vôbec prvou zmenou hraníc národného parku od jeho vyhlásenia v roku 1988. Dokument obsahuje aj program starostlivosti o NP, ktorý rieši starostlivosť, stanovuje limity, regulatívy pre celé prostredie v Slovenskom raji. Týka sa to podnikateľov, vlastníkov pozemkov, lesníkov, poľnohospodárov… a rieši sa v ňom tiež nová zonácia parku.

Celý balík sa ešte na vládnej úrovni nepodarilo schváliť, čo by sa malo udiať už na budúci rok. Ochranári chcú z NP vybrať územia, ktoré nemajú prírodné hodnoty a nespĺňajú ten štandard a pribrať zase územia, ktoré majú už určitú európsku ochranu prostredníctvom siete NATURA 2000 a dosiaľ do územia neboli zahrnuté. „Ide o výmenu. Je zbytočné, keď chránime lokality, ktoré nemajú prírodné hodnoty a na druhej strane je nedostatočná ochrana lokalít, ktoré sú významné a ich ochranu si vyžaduje aj EÚ. Navrhujeme z parku vyňať územia na severe NP v okolí Spišského Štiavnika, Hranovnice a Betlanoviec s celkovou rozlohou 800 hektárov a prijať 600 hektárov na juhu v katastri obce Dobšiná,“ konkretizoval riaditeľ NP Slovenský raj Tomáš Dražil.

Dôležité je tiež spomenúť, že ochranári navrhujú aj rapídne zredukovanie ochranného pásma NP, z doterajšej výmery 13 tisíc hektárov na 7 tisíc hektárov.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM