Ilustračný obrázok k článku Policajná razia v Moldave: Súd oslobodil prvého zbitého Róma
Zdroj: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky

Policajná razia v Moldave: Súd oslobodil prvého zbitého Róma

Kauza policajnej razie v Moldave nad Bodvou spred 7 rokov je opäť na súde.

Správy
Správy

Policajná razia v Moldave: Súd oslobodil prvého zbitého Róma

Kauza policajnej razie v Moldave nad Bodvou spred 7 rokov je opäť na súde.

Ilustračný obrázok k článku Policajná razia v Moldave: Súd oslobodil prvého zbitého Róma
Zdroj: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky

Košický okresný súd v pondelok oslobodil spod obžaloby Leonarda H., ktorý bol spolu s ďalšími Rómami obžalovaný z krivého obvinenia a krivej výpovede v kauze policajnej razie z roku 2013 v osade v Moldave nad Bodvou. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Ide o prvé takéto rozhodnutie po tom, ako prokurátor v marci ustúpil od obžaloby u piatich zo šiestich obvinených. Prokurátor tak urobil po oboznámení sa so stanoviskom Generálnej prokuratúry (GP) SR a opätovnom prehodnotení skutkového stavu veci.

Samotný obžalovaný Leonard H. na súd v pondelok neprišiel, keďže podľa obhajcu v súčasnosti pracuje v Nemecku. „Modlím sa a verím, že toto už bude koniec,“ vyjadril sa pred pojednávaním. Súdne pojednávania v prípade ďalších štyroch Rómov budú v nasledujúcich týždňoch, pričom sa očakáva rovnaký verdikt. Obžalovanou zostáva Irena M., keďže pri nej prokurátor od obžaloby neustúpil.

Z obetí obvinení

„Myslím si, že toto nie je nejaké víťazstvo spravodlivosti. Dosiahli sme stav, že obeť trestnej činnosti nebude stíhaná a potrestaná za to, že vypovedala o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru SR. Ja osobne to vnímam ako víťazstvo všetkých slušných ľudí, ktorí stáli pri našich rómskych spoluobčanoch od začiatku týchto trestných vecí. Treba ukázať rómskej menšine na Slovensku, že aj toto je Slovensko, že nie sú sami v prípade, ak sa dostanú pod takýto totálny tlak štátu, a že sú tu ľudia, ktorí sa ich dokážu zastať,“ uviedol po verdikte okresného súdu právny zástupca obžalovaných Roman Kvasnica.

Prečo nedošlo k ustúpeniu od obžaloby aj u Ireny M., si nevie vysvetliť. Podľa jeho názoru ide pritom o trestnú vec, ktorá je úplne najslabšia, čo sa týka dôvodov obžaloby.

Verdikt privítala aj prítomná verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. „Je neprijateľné, aby v demokratickom a právnom štáte čelili obete policajného násilia podobným obvineniam, ako to bolo v tomto prípade. Od samotného incidentu uplynulo už skoro osem rokov. Z hľadiska trvania zásahu do ľudských práv obete to bolo mimoriadne dlhé a náročné obdobie, no je evidentné, že presadzovanie ľudských práv má svoje opodstatnenie,“ konštatovala.

Za pravdu im dali v Štrasburgu

Pri kontroverznej policajnej akcii 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov. Šiesti Rómovia vypovedali, že ich bezdôvodne a brutálne bili. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah neskôr preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu.

Tí vinu odmietali a celý proces vnímali ako nespravodlivý. Prípadom sa zaoberal aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, ktorý v septembri 2020 vyhovel sťažnosti dvoch obžalovaných a priznal im odškodnenie. Sťažnosti sa týkali porušenia viacerých článkov Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Foto: ilustračné

Aktuálne témy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM