Alexandra Kolínská Krimi

Polícia odmietla trestné stíhanie v prípade košickej obchodnej akadémie!

Polícia odmietla začať trestné stíhanie vo veci podozrenia zo zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v Obchodnej akadémii Polárna v Košiciach. Trestné oznámenie v marci podal prepustený učiteľ Oto Žarnay.

Ilustračný obrázok k článku Polícia odmietla trestné stíhanie v prípade košickej obchodnej akadémie!
Zdroj: TASR

Podľa uznesenia vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach nie je dôvod na začatie trestného stíhania. Trestné oznámenie sa týkalo postupu riaditeľa OA Petra Ivana v súvislosti s vytvorením pracovných pozícií tretieho zástupcu riaditeľa a hospodárky školy. Podľa kontroly Útvaru hlavného kontrolóra Košického samosprávneho kraja (KSK) od roku 2011 do 31. októbra 2013 mal takto na mzdové náklady nehospodárne použiť sumu 66 765 eur. Škola závery kontroly odmietla.

V prípade vypovedali na polícii hlavný kontrolór KSK Vojtech Farkaš aj riaditeľ OA Peter Ivan. Vyšetrovateľ na základe vykonaných procesných úkonov i listinných dokumentov dospel k záveru, že konanie riaditeľa OA nenapĺňa znaky skutkovej podstaty zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. „Kompetencia zriaďovať pracovné pozície patrí riaditeľovi školy, ktorý vytvorenie dotknutých pracovných pozícií zahrnul aj do jednotlivých organizačných schém školy a teda aj do rozpočtu na mzdové náklady na predmetné pracovné miesta,“ uviedol vyšetrovateľ v uznesení z 21. júla, ktoré poskytol Žarnay.

Prepustený učiteľ spolu s poslancom Národnej rady SR za OĽaNO Jánom Mičovským podali v marci tohto roku na polícii aj trestné oznámenie pre podozrenie z machinácie pri verejnom obstarávaní v OA Polárna. Týkalo sa sporných právnych služieb, za ktoré škola platila mesačný paušál. Verejný obstarávateľ podľa zistení kontrolórov nepostupoval transparentne a zákazku zadal vopred vybranému uchádzačovi. Polícia aj v tomto prípade trestné stíhanie odmietla.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM