Správy

Posádka Kositu je v karanténe, firma chce koncepciu nakladania s odpadom

Do kontaktu s rizikovým prostredím sa zatiaľ dostala jedna posádka spoločnosti Kosit, ktorá je momentálne v karanténe.

Ilustračný obrázok k článku Posádka Kositu je v karanténe, firma chce koncepciu nakladania s odpadom
Zdroj: TASR

Informovala Slavomíra Brzová z Kositu s tým, že všetci jej terénni zamestnanci sú vybavení rúškami a rukavicami. Podľa vedenia firmy by vláda mala začať tvoriť efektívnu a bezpečnú koncepciu zvozu a spracovania odpadu.

Zatiaľ ani u jedného člena posádky nebolo potvrdené ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, firma má v súčasnosti 100-percentnú vypravenosť posádok.

„Doterajšie opatrenia boli zamerané predovšetkým na to, aby boli napriek nedostupným rúškam všetci zamestnanci vybavení ochrannými prostriedkami a jednotlivé zmeny upravené tak, aby posádky zberových vozidiel prichádzali do vzájomného kontaktu podľa možnosti čo najmenej. Striedajú sa v blokoch,“ povedal generálny riaditeľ firmy Kosit Marián Christenko s tým, že to platí aj v prípade personálu, ktorý riadi prevádzku Zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO).

Všetok komunálny odpad Kosit v súčasnosti zváža podľa zazmluvneného harmonogramu, jedným z obmedzení vo vzťahu k zvozu odpadu bolo odloženie triedeného zberu a jeho vývoz v obciach. Spoločnosť ponechala zberné dvory otvorené, no pre vstup zaviedla sprísnené pravidlá.

Podľa Christenka je žiaduce, aby Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR situáciu v súvislosti s novým koronavírusom a nakladaním s odpadom koordinovalo.

Som toho názoru, že vláda by mala mať komplexný program, ako aj v čase pandémie efektívne zvážať a likvidovať odpad, vyhnúť sa spôsobom nakladania s odpadom, ktoré môže predstavovať zdravotné riziko, prípadne kontaminovať okolie a v maximálnej miere preferovať jeho termické spracovanie. Pri vyše 900 stupňoch Celzia vírus neprežije,“ uviedol.

Na Slovensku sú k dispozícii dve ekologicky prijateľné zariadenia na energetické zhodnotenie komunálneho odpadu – v Bratislave a v Košiciach.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie