Utorok 23. júl 2019 Oľga  23 °C
Alexandra Kolínská Práca

Pravda o platoch v Košickom okrese: Tu je dôvod, prečo ten priemerný je až 868 eur!

Pred pár dňami sme uverejnili výsledky prieskumu priemerného platu v Košiciach. Jeho výška vzbudzovala v čitateľoch rôzne reakcie. Pozrite sa na dôvody takého vysokého príjmu.

Ilustračný obrázok k článku Pravda o platoch v Košickom okrese: Tu je dôvod, prečo ten priemerný je až 868 eur!
Zdroj: Webnoviny.sk

Vysoká suma priemerného zárobku vyvolala v Košičanoch rôzne nálady a emócie. O ich názoroch a pohľadoch na priemernú mesačnú mzdu ste si mohli prečítať v článku Koľko zarába kuchárka, lekárka, či technik? Košičania nám prezradili svoje platy!

Najväčšie percento zárobkov je vo výške 601–800 eur. Takýto plat poberá až 25% zamestnancov v košickom okrese. Ale podľa Miroslava Draveckého, projektového manažéra portálu Platy.sk, je výška priemernej mzdy ovplyvnená vysokými platmi, aj keď percentuálna hodnota počtu takýchto ľudí je výrazne nižšia.

Najnižšie platy do 400 eur zarába len 5% zamestnancov. Druhá najväčšia skupina počtom zarábajúcich ľudí má o niečo nižší plat, ako prvá, v počte 401–600 eur, ktorú tvorí 22% zamestnaných. „Sú tu ale ľudia, ktorých mesačný plat presahuje 1200 eur a je ich 7%. Predovšetkým títo zamestnanci (riadiaci pracovnici, špecialisti, programátori a podobne) zvyšujú priemerný plat v okrese,“ vysvetľuje Dravecký.

Výška priemerného platu sa tak neodzrkadľuje na priemernom plate. Nad 1401 eur totiž zarába 12% zamestnaných, avšak tieto vysoko zárobkové skupiny tvoria najčastejšie programátori, riadiaci pracovníci, živnostníci a podobne. Uvedené výšky zárobkov sú uvedené v hrubom, preto sa zdajú dosť vysoké. Takže z priemerného mesačného platu v košickom okrese vo výške 868 eur sa po odrátaní položiek zníži na 712 eur.

Podľa reakcií čitateľov na článok o výške priemerného zárobku vyvolal veľké emócie. Napriek tomu, že sú Košice veľké mesto, je tu veľký problém pre ľudí nájsť si prácu. Veľa ľudí je preto nútených odísť za prácou do zahraničia.

Výšku svojej mesačnej mzdy si môžete porovnať aj vy na www.platy.sk.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk