Eva Mikulová Rôzne

Pre deti na Luníku IX. pripravili prázdninovú akadémiu

Spoločnosť ETP Slovensko, ktorá na tomto sídlisku plánuje svojpomocnú výstavbu domov, zorganizovala aj detskú - Letnú akadémiu na Deviatke.

Ilustračný obrázok k článku Pre deti na Luníku IX. pripravili prázdninovú akadémiu
Zdroj: TASR

Sedem dní príťažlivého programu – Letnú akadémiu na Deviatke – ponúka svojim malým klientom ETP Slovensko v rámci svojho projektu Budujeme nádej na Luníku IX. Akadémia sa začala v stredu 1. augusta a potrvá do štvrtka 9. augusta s prestávkou počas víkendových dní.

Každý deň iný

Každý deň akadémie je venovaný inej téme. Deti už majú za sebou diskusie o voľnom čase, zoznámili sa s najlepším učiteľom tohto roku, nositeľom ceny Zlatý Amos 2018, Košičanom Jánom Gállom, ktorý na Základnej škole Drábova vyučuje dejepis a výtvarnú výchovu. Rómske deti povzbudil do ďalšieho štúdia. S turistickým sprievodcom absolvovali potulku po Košiciach a vyskúšali si i hrnčiarske remeslo v hrnčiarskej dielni Igora Macáka na Hrnčiarskej ulici a navštívili pamätný dom Františka II. Rákocziho – Rodošto.

V pondelok 6. augusta sa stretnú so šéfredaktorom spravodajstva a publicistiky RTVS Košice Robertom Haasom a kameramanom košického štúdia. O tom, že prácu redaktora môžu raz robiť aj oni, im popoludní porozpráva vynikajúca rómska novinárka, nositeľka viacerých novinárskych ocenení Jarmila Vaňová.

„Som vďačná za každého Róma, ktorý má nejaký názor,“ napísala raz a aj týmto stretnutím chce prispieť k tomu, aby sa rozšírili rady Rómov s vlastným názorom a schopnosťou vyjadriť ho.

Spisovateľka, poetka, autorka historických románov i rómskych rozprávok Zuzana Kuglerová z Bratislavy predstaví svoju tvorbu piaty deň akadémie v utorok 7. augusta. Prečíta deťom svoje rozprávky a ochotne zodpovie na ich otázky. Počas druhej polovice dňa bude nasledovať škola tvorivého písania, kde deti pod Zuzaniným vedením vymyslia a napíšu príbehy.

Spev, tanec a grilovačka

Predposledný deň akadémie 8. augusta sa bude spievať a tancovať. Sedem rómskych detí zo Svidníka pod vedením svojej učiteľky umeleckej školy Jany Haňákovej im predvedie a predstaví scénický tanec a rómske tance. Popoludní Janka a svidnícki kamaráti naučia deti tance, ktoré sa im v ich vystúpení najviac páčili. Jana Haňáková už dlhé roky objavuje a rozvíja v rómskych deťom hudobné a tanečné nadanie a nie je vylúčené, že nájde talenty aj medzi „luníčatami“.

Zlatým klincom akadémie bude posledný deň 9. augusta, návšteva Opálových baní Dubník. Po prehliadke tejto unikátnej technickej pamiatky neďaleko Prešova, ktorá bola až do objavenia nálezísk v Mexiku a v Austrálii v 19. storočí jedinou ťažobnou lokalitou na svete, zavŕšia akadémiu rodinnou opekačkou.

Letná akadémia na Deviatke vstupuje do svojho druhého ročníka. ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj sa ju rozhodlo zorganizovať po úspechu lanskej akadémie, ktorá takisto deťom umožnila stretnutia so zaujímavými a podnetnými osobnosťami.

Foto: ilustračné

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie