Alexandra Kolínská Práca

Profesia, ktorá mnohým naháňa strach: Košický zubár má na bojazlivých takéto finty!

Pri slove zubár mnohým ľuďom nabehne husia koža. Mladý košický dentista Ján Kolesár (26) má na ustráchaných pacientov svoje finty. Prečítajte si, čo všetko nám prezradil v exkluzívnom rozhovore.

Ilustračný obrázok k článku Profesia, ktorá mnohým naháňa strach: Košický zubár má na bojazlivých takéto finty!
Zdroj: Dnes24.sk

Napriek tomu, že mladý dentista má už svoju ambulanciu v Košiciach na Terase, venuje sa aj doktoranskému štúdiu. Mnoho pacientov máva zo zubných lekárov strach, Ján Kolesár (26) má však svoje spôsoby, vďaka ktorým jeho profesia nenaháňa pacientom strach. Prečítajte si rozhovor.

Ako ste dospeli k rozhodnutiu stať sa práve zubným lekárom?

Na začiatku som vôbec nevedel, čím chcem byť. Rozhodnutie prišlo až na strednej škole, asi v 18 tich rokoch počas štúdia na 8-ročnom gymnáziu. Otec stále vravel, že ľuďom sa budú zuby kaziť vždy, čo je vo svojej podstate pravda.Teraz by som už svoje rozhodnutie nemenil, je to dobrý pocit, keď vidím, pacienta odchádzať z našej ambulancie spokojného.

Čo sa vám páči najviac na práci zubára?

Ten dobrý pocit, keď vidíte, že ste niekomu pomohli. Od chvíle, kedy pacient vojde do ordinácie, absolvuje ošetrenie a pri odchode vám povie – Pán doktor, vy máte naozaj zlaté ruky. Vtedy mám zo svojej práce naozaj radosť.

Je niečo, čo nemáte na svojej práci rád?

Ľudia sa o svoj chrup nestarajú a nezáleží im na tom, aký stav majú v ústach. Myslia si, že zuby sa budú donekonečna obnovovať a budú im rásť nové. Aj u detí si povedia – Veď tie zuby sú ešte mliečne – pritom často ide o zuby trvalé, ktoré majú mať v ústach po celý život. Keď sa starostlivosť zanedbá u malých detí, v staršom veku sa tieto problémy už riešia ťažšie. Rodičia vo všeobecnosti berú deti k zubárovi veľmi neskoro. Dieťa by malo mať prvý kontakt so zubárom, keď má cca dva roky. Nie je správne ak dieťa príde prvýkrát k zubárovi s bolesťou zuba, pretože to často končí veľmi nepríjemným zážitkom.

Máte z praxe aj nejaký vtipný zážitok?

Stalo sa, že na zubnú pohotovosť prišla 50 ročná pani a povedala že celý život nebola u zubára. V ústach to bola jedna katastrofu. V súkromnej ambulancii sa väčšinou stretávam s ľuďmi, ktorí nás pravidelne navštevujú , občas majú nejaký zubný kaz. Ale keď niekto nevidí zubára 20–30 rokov, to je už veľmi zlý stav.

Alebo keď niekto nechodí k zubárovi a poviete mu, nech si vypláchne ústa vodou, tak ani nevie ako sa to robí, na čo slúži pohárik a chce sa napiť z umývadielka. Samostatnou kapitolou su opití ľudia. Spýtate sa ich, čo pili a oni vám povedia, že jedno-dve pivká, neskôr z nich výjde, že okrem toho aj 17 poldeci.

Máte nejaké finty na tých, čo sa boja?

Väčšinou je to o tom, že ľuďom treba vysvetliť a prekonzultovať s nimi čo sa ide robiť, a že ich nič hrozné nečaká. Takmer vždy ošetrujeme s použitím anestézie, takže ošetrenie nie je bolestivé. Niekedy, keď sú zápaly rozsiahle, zub výrazne bolí, môže byť ošetrenie trochu nepríjemné, ale 90–95% ľudí nakoniec odchádza bez bolesti.Vždy je to o správnom prístupe ku konkrétnemu pacientovi. Pacient sa nevráti ak nebol spokojný.

Chcete v tejto práci aj pokračovať, alebo by ste chceli niečo viac?

Momentálne popri práci študujem doktorandské štúdium. Človek nikdy nevie, čo život prinesie a kde skončí. Ale samozrejme plánujem pri práci v ambulancii ostať, keďže ma to baví a teším sa z toho.

Vy máte tiež svojho zubára, alebo si teraz robíte samovyšetrenia?

Kolega s ktorým pracujeme spolu v ambulanciách, je môj ošetrujúci zubár. Takže prehliadky absolvujem u neho.Až donedávna som si myslel že neexistuje zubár ktorý by ošetroval sám seba, ale zistil som že sú aj takí :)

Čo rád robíte, keď máte voľný čas?

Vo voľnom čase rád chodím do posilňovne, s kamarátmi do mesta, alebo si pozriem nejaký film.

Aký je váš najväčší sen?

Nad tým som veľmi nepremýšľal. Možno by som raz chcel mať vlastnú kliniku, kde by sme ošetrovali pacientov .Na Slovensku to funguje väčšinou tak že zubný lekár má ambulanciu, vrámci ktorej sa venuje všetkým oblastiam zubného lekárstva. Mne sa viac pozdáva bližšia špecializácia. Jeden zubný lekár by sa venoval napr. chirurgii a implantátom, ďalší konzervačnému zubnému lekárstvu a niekto napr. ošetrovaniu koreňových kanálikov.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie