Správy

Protest proti CHUDOBE na Hlavnej: Na dosah krízy prišli poukázať stovky ľudí, VIDEO

Na dosah energetickej krízy chcelo v piatok popoludní poukázať piatkové zhromaždenie v Košiciach, ktorého sa v centre mesta zúčastnili stovky ľudí.

Zdroj: TASR

Podľa organizátorov z občianskeho združenia Nádej a Sloboda nešlo o protest ani proti vláde, ani proti nikomu. Adresovali jej však niekoľko výziev. Ako pre TASR uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová, zhromaždenie prebehlo pokojne, bez narušenia verejného poriadku.

Odkaz vláde

Organizátori označili za hlavné problémy plyn, elektrinu, chudobu, slobodu slova, green deal a zastavenie dodávania zbraní a podporovania vojen.

Za dôvod organizovania protestu pre TASR uviedli vyslanie odkazu vláde, že hrozí energetická chudoba, a tým prepad štátu a životnej úrovne. Tvrdia, že aj keď bude energie dostatok, nemusí byť dostupná z dôvodu jej vysokej ceny.

Rečníci hovorili aj o páde vlády či ohrození štátnosti. Témou bol tiež stav zdravotníctva. „Potrebujeme istoty a politikov, ktorí sa budú starať nielen o seba a myslieť nielen proeurópsky, ale hlavne ktorí budú myslieť proslovensky,“ uviedol jeden z nich.

Ekonomická sabotáž

Hovorili aj o ekonomickej sabotáži i politických a úradníckych páchateľoch. Z davu znelo heslo „do basy“. Na pódiu odzneli aj spojenia, ako „covidový trestný tribunál“, „nový svetový poriadok“, „umelo vytvorený konflikt Slovanov“ alebo „tradičná rodina“.

V závere takmer trojhodinového protestu organizátori vyzvali vládu napríklad na zabezpečenie dodávok energií, dôstojnej životnej úrovne, ale aj rokovania s Európskou úniou či zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu. Volajú tiež po riešení konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Protest proti chudobe v Košiciach
6
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM