Prvý podnet k voľbám v rukách prokuratúry. Starosta Košice-Sever tvrdí: Blbosť!

Podľa iniciátorov prvého podnetu ku komunálnym voľbám mestská časť Košice – Sever porušila zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí. Starosta mestskej časti má na vec diametrálne odlišný názor.

Alexandra Kolínská
Ilustračný obrázok k článku Prvý podnet k voľbám v rukách prokuratúry. Starosta Košice-Sever tvrdí: Blbosť!
Zdroj: TASR

Prvý podnet na marenie prípravy komunálnych volieb na Slovensku, konkrétne v Mestskej časti Košice – Sever podali v utorok ráno na košickej prokuratúre Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda. Podnet rovnakého znenia zaslali okrem prokuratúry aj na ministerstvo vnútra a Ústrednej volebnej komisii.

Polaček a Gibóda požadujú od prokuratúry a Ministerstva vnútra SR vysloviť právny názor, respektíve prijať také opatrenia, aby nedošlo k spochybneniu volieb v Mestskej časti Košice – Sever, ktoré sa uskutočnia 15. novembra 2014. Podľa vyjadrenia Polačeka mestská časť Košice – Sever porušila zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí tým, že nezverejnila počet obyvateľov obce 85 dní pred dňom volieb, teda do 22. augusta.

Obce a mestské časti musia zverejňovať dokumenty

Každá obec, respektíve mestská časť je povinná v rámci zákona a príslušných usmernení zverejniť dokumenty, ktoré spresňujú pravidlá, na základe ktorých sa potenciálny kandidáti rozhodujú zabojovať o priazeň voličov. Polaček tvrdí, že nezverejnením počtu obyvateľov v mestskej časti došlo k poškodeniu a k znevýhodneniu nezávislých uchádzačov o kandidatúru na post starostu či poslanca. Zaregistrovanie kandidátov je závislé od počtu vyzbieraných podpisov pod petíciu na ich podporu a tá úzko súvisí s počtom

„Po dôkladnej právnej analýze, ktorá vnikla v rámci našej pomoci občianskym a nezávislým kandidátom na Severe pri spracovávania ich žiadosti o registráciu, sme sa rozhodli podať tento podnet, pretože v zákone o voľbách je striktne povedané, že ak sa voľby nevykonajú podľa zákona z akéhokoľvek dôvodu, predseda parlamentu vyhlási v obci (mestskej časti) nové voľby,“ vysvetľuje Marcel Gibóda

Starosta hovorí o blbosti

Podľa Polačeka súčasný právny stav na Severe dáva neúspešným kandidátom právo spochybniť celý proces volieb. Je neprípustné, aby sa ešte pred registráciou kandidátov do novembrových volieb do orgánov samosprávy viedli diskusie, ako spochybniť budúcich víťazov na Severe.

O vyjadrenie bol požiadaný aj starosta košickej mestskej časti Sever Marián Gaj. „Je to blbosť. Je to jeho volebná kampaň. Veď pri stanovovaní volebných okrskov sme vychádzali z počtu obyvateľov a bolo to aj na miestnom zastupiteľstve,“ povedal Gaj. Doložil, že údaj o počte volebných obvodov, okrskov a počte volených poslancov je zverejnený na stránke mestskej časti.

Zdroj: Webnoviny.sk