Zuzana Vajayová Rôzne

Rozpočet mesta Košice je dôsledkom šafárenia bývalého vedenia

Rozpočet mesta Košice na roky 2011 až 2013 sa podľa primátora mesta Richarda Rašiho rodil ťažko.

„Bývalé vedenie mesta zdecimovalo mestskú kasu. Za rok 2010 hospodárilo so stratou 40 miliónov eur, čo je medziročný nárast o 32 miliónov eur,“ uviedol Raši v rozprave na dnešnom zasadaní Mestského zastupiteľstva (MsZ). Spresnil, že bol dokonca vyčerpaný aj rezervný fond na bežnú prevádzku. „Ostali nám tu z vlani nevyplatené faktúry, sú tu prehraté súdne spory, ktoré stoja mestskú kasu 2,2 milióna eur, očakávame ďalšie prehraté spory s finančnou záťažou 13 až 15 miliónov eur,“ doplnil Raši. Zdôraznil ďalej, že rozpočet zohľadňuje tieto skutočnosti a rok 2011 označil za rok finančnej konsolidácie. „Škrtať sme museli prakticky vo všetkých položkách,“ pripomenul Raši.

Rozpočet počíta s príjmami vo výške 120,77 milióna eur a s výdavkami 137,72 miliónov e­ur.

Búrlivú rozpravu priniesol návrh na zníženie dotácie pre Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) o viac ako 600.000 eur na sumu 15,5 milióna eur. „Tento rozpočet je pre mestskú dopravu v meste ohrozujúci a nezabezpečuje ani sociálne istoty zamestnancov DPMK,“ povedal bývalý šéf dozornej rady podniku Igor Jutka (SDKÚ-DS). Argumentoval potrebami opráv, nákupmi, nárastom cien pohonných hmôt a služieb. „Plytvali ste prostriedky a teraz nevieme zostaviť rozpočet. Ak je situácia ohrozujúca, iste sa tak nestalo zo dňa na deň, prečo ste to neriešili,“ oponoval mu Raši. Nesúhlas s navrhovaným rozpočtom prišli podporiť aj asi dve desiatky zamestnancov DPMK, ktorí v zasadačke rozvinuli transparent s nápisom Bez peňazí sa MHD robiť nedá. Zamestnanci DPMK nevylučujú ani štrajk. a zdôraznili, že rozpočet môže znamenať reálnu likvidáciu hromadnej dopravy. Predseda odborového zväzu pri DPMK Vladislav Stankovič však prehlásil, že štrajk nebude potrebný. „Keď nebudú peniaze, doprava zastane aj sama od seba,“ povedal.

Nezávislý poslanec Marek Kažimír vyjadril nesúhlas s dotáciami pre mestskú časť Luník IX. „Na jedného obyvateľa sa tam uvažuje s dotáciou o 12 eur vyššiu ako v iných mestských častiach. Navrhujem, aby sme schválili dotáciu tak, ako je vo všetkých častiach mesta a rozdiel ponechajme ako rezervu na riešenie havarijných situácií na Luníku,“ povedal Kažimír.

Navrhovaný rozpočet MsZ napokon s malými zmenami prijalo.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM