Rôzne

S letom sa zahusťuje doprava: Dôležité RADY cyklistom, chodcom a motorkárom

Spolu s príchodom letnej sezóny sa zvyšuje počet motoristov na cestách. Množstvo vodičov má za sebou dlhú cestu vo vysokých tropickcýh teplotách a ich pozornosť postupne klesá.

Ilustračný obrázok k článku S letom sa zahusťuje doprava: Dôležité RADY cyklistom, chodcom a motorkárom
Foto: Marcel Páleš

Polícia sa pred príchodom dovolenkového obdobia obrátila na verejnosť a prehovorila do duše všetkým motoristom, ktorým poskytla cenné rady bezpečnej jazdy. Zvýšená opatrnosť sa však týka aj motorkárov, chodcov a cyklistov.

Motocyklisti a cyklisti by nemali preceňovať svoje schopnosti. Pri motorkároch platí, že nie je rozumné podceniť silu motocykla. Na cestách treba počítať s chybami ostatných účastníkov cestnej premávky. Správnym a včasným predvídaním sa môžete vyhnúť nebezpečným kolíziám. “Aj keď ste na hlavnej ceste, je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť pri prejazde križo­vatkami,“ radia muži zákona.

Netreba zabúdať, že jazda na motorke a rovnako i bicykli pod vplyvom alkoholu, alebo iných návykových látok je neprípustná.

Rozhodli ste sa predísť iného účastníka cestnej premávky? Konajte tak len v úseku, kde je to dovolené a najmä bezpečné. “Počas jazdy používajte reflexné prvky a bezpečnostnú výstroj, na hlave majte riadne upevnenú ochrannú prilbu, pričom doporučujeme cyklistom aj nad rámec zákona v záujme ochrany vlastného zdravia používať ochrannú prilbu aj počas jazdy v obci,“ informuje polícia.

Na bezpečnosť by nemali zabúdať ani chodci. Práve tí sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky.

Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Pokiaľ chodec vstúpi na cestu, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí rovnako na priechode pre chodcov i mimo neho. “Nevstupujte na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel nemôžete bezpečne prejsť,“ pridáva ďalšiu radu slovenská polícia.

Samozrejmosťou je používanie podchodov, nadchodov a priechodov pre chodcov pri prechádzaní cez cestu. Pokiaľ je to možné, nevstupujte bezdôvodne na cestu a využívajte chodníky. “Tam, kde chodník nie je alebo kde je neschodný, choďte po ľavej krajnici, aby ste videli protiidúce motorové vozidlo,“ radia muži zákona.

Pokiaľ sa pohybujete po krajnici alebo kraji cesty za zníženej viditeľnosti, nezabúdajte na viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo reflexný bezpečnostný odev. Ako dodala polícia na záver: „vyvarujte sa chodeniu po ceste príp. v jej blízkosti pod vplyvom alkoholu.“

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie