Alexandra Kolínská Práca

Školský rok klope na dvere: 5 užitočných rád košického lekára pre rodičov prváka

Začiatok nového školského roka klope na dvere. Košický lekár pre rodičov pripravil 5 užitočných rád, ako pripraviť naše ratolesti na návrat do školských lavíc.

Ilustračný obrázok k článku Školský rok klope na dvere: 5 užitočných rád košického lekára pre rodičov prváka
Zdroj: Dnes24.sk

Blíži sa začiatok nového školského roka. Pre mnohých je to už známa situácia, pre prváčikov je to úplne nový, doposiaľ nepoznaný, veľký krok do života. Bez ohľadu na znalosť situácie, chcem rodičom pripomenúť niektoré zásady zdravého životného štýlu žiakov a študentov. Rady pre vás pripravil doktor Maroš Varga, vedúci Šport – artro centra Nemocnice Košice – Šaca.

Kvalitná školská taška = menej problémov

U detí je veľmi dôležité dbať na výber správnej školskej tašky. Nosievajú ich pravidelne, dlhšiu dobu a sú často veľmi ťažké. U 10-ročného dieťaťa by školská taška aj s náplňou nemala prekročiť 6 kilogramov. Pri väčších váhach hrozí preťaženie svalstva chrbtice, následkom čoho dochádza k ztuhnutiu svalov v oblasti krčnohrudnej časti chrbtice. Ak sú takéto ztuhnuté časti svalstva prítomné dlhodobo, spôsobujú bolesti, ktoré môžu vyžarovať do hlavy a môžu ovplyvniť aj proces učenia. Človek, dieťa či tínedžer s bolesťami chrbtice sa potom nemôže sústrediť počas vyučovacej hodiny na preberanú látku.

Správna školská taška by mala byť vyrobená z ľahkého, ale zároveň pevného materiálu, mala by mať pravý a ľavý nastaviteľný popruh, teda mala by obopínať rovnomerne obe plecia tak, aby sa váha na ne rozdelila rovnako. Popruhy musia byť z mäkkého materiálu, aby sa v čo najmenšej miere vtláčali do oblasti kľúčnej kosti. Z bezpečnostných dôvodov by taška nemala obsahovať na svojom povrchu žiadne kovové časti, ostré hrany, žiadne voľné retiazky a pod. Dieťa má byť zároveň dobre viditeľné. Nielen na oblečení, ale aj na školskej taške považujeme za samozrejmosť špeciálne odrazové prvky. Musia byť umiestnené na viditeľných miestach, ideálne priamo na predných popruhoch.

Dobré pero v ruke hotový zázrak

Výberom školskej tašky príprava na nový školský rok nekončí. Rodičia majú dbať aj na správny výber písacích potrieb. Dnes existuje množstvo správne anatomicky tvarovaných pier (napríklad rozdielne pre praváka a ľaváka), ktoré umožňujú lepší kontakt prstov s povrchom pera a tým aj ľahšie učenie sa písma. Pri neanatomických perách nastáva predčasná únava malých svalov rúk a veľmi ľahko tak dochádza k používaniu nesprávnych tvarov písmen. Stáva sa to najmä vtedy, keď si žiaci a študenti zapisujú poznámky niekoľko hodín za sebou. Často si potom poznámky z posledných vyučovacích hodín nevedia po seba prečítať.

Správne sedenie v školskej lavici

Nezabúdajme aj na správne sedenie v školskej lavici. Väčšina bolestí chrbtice u študentov je z nesprávneho sedenia v škole a veľmi často i doma. Základom je správna stolička. Študent sa počas sedenia musí dotýkať celou plochou nohy podlahy, kolená by mali byť v pravom uhle. Zadná časť tela musí byť kompletne umiestnená v sedacej časti stoličky. Trup by mal byť v priamom kontakte so zadnou stranou stoličky. Tá by mala dosahovať výšku lopatiek. Lavica by mala byť v takej výške, aby sa lakte mohli opierať o povrch lavice voľne, bez námahy. Sedenie je svalovo náročný proces, na ktorý musí organizmus vynaložiť energiu. Čím viac ju vynakladá na udržanie polohy, tým rýchlejšie nastupuje únava a výsledkom je nesústredenosť, podráždenosť až nervozita.

Preťaženie chrbtice dieťaťa riešte relaxáciou

Preťaženie chrbtice, najmä dlhodobé, ktoré sa nekompenzuje relaxáciou, ako napríklad plávaním, strečingom, môže viesť k trvalejším ťažkostiam a dokonca aj k deformitám chrbtice.

Dieťa sa poväčšine v ranných štádiách preťažovania chrbtice nesťažuje na žiadne bolesti a príznaky sú minimálne. Preto je vhodné, ak rodičia pravidelne kontrolujú správnosť nosenia tašky, váhu celej tašky, ak poznajú stoličku, na ktorej sedí ich dieťa v škole a doma. Vhodné je redukovať váhu tašky na minimum a samozrejme to prekonzultovať s učiteľom. Je potrebné dbať na zdravý pravidelný pohybový režim, precvičovanie svalov chrbta a brucha, veľmi vhodné je pravidelné plávanie.

Na záver

Pri akomkoľvek podozrení na zakrivenie chrbtice, či už pri pohľade zboku alebo zpredu je vhodné konzultovať pediatra. Ten pri potvrdení podozrenia na nesprávne držanie tela, prípadne zakrivenie chrbtice, pošle dieťa za lekárom – špecialistom. Za najkritickejšie považujeme obdobie veku medzi 10 – 13 rokom u dievčat a u chlapcov medzi 12 – 15 rokom. Sú to obdobia prudkého rastu organizmu.

Foto: Nemocnica Košice – Šaca

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie