Správy

Sviatok všetkých svätých v Košiciach: Dóm svätej Alžbety bude žiariť farbami

Dóm svätej Alžbety, ktorý je dominantou Košíc, sa počas Dušičiek rozžiari na bielo a fialovo. Mesto si podľa hovorkyne Lindy Šnajdárovej takto uctí Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých.

Ilustračný obrázok k článku Sviatok všetkých svätých v Košiciach: Dóm svätej Alžbety bude žiariť farbami
Foto: Lukáš Zavacký / Zdroj: Dnes24.sk

Počas Sviatku všetkých svätých zažiari gotická katedrála v centre mesta na bielo. „V kresťanskej liturgii sa táto farba viaže k čistote, svetlu a dokonalosti. Počas Pamiatky zosnulých, ktorú slávime 2. novembra, sa zahalí do fialovej. Je to farba mieru, pokánia a pokory a viaže sa k adventu, pôstnemu obdobiu, k omšiam za zomrelých a k pohrebom,“ vysvetlila L. Šnajdárová.

„Počas týchto dní, keď myslíme na našich blízkych zosnulých, sme sa rozhodli rozsvietiť Dóm svätej Alžbety a symbolicky zapáliť svetlo aj v našich srdciach. Každý by sa mal aspoň na chvíľu zastaviť a venovať spomienku tomu, koho mal rád. V histórii máme množstvo svätých, ktorí si zaslúžia náš obdiv a úctu, no nesmieme zabúdať ani na tých, ktorí nie sú v liturgickom kalendári, ale žili čestne a vedeli sa obetovať pre iných. Dominanta Košíc sa stáva symbolickou pietnou sviecou na pamiatku všetkých, ktorí už nie sú medzi nami. Spomienkou na nich im vzdávame úctu za všetko, čo pre nás vykonali,“ uviedol primátor Richard Raši.

Najvýchodnejšie položená gotická katedrála v Európe bude nasvietená 1. novembra po 17:00 a osvetlená bude počas dvoch dní.

Sviatok všetkých svätých je sviatkom, ktorý sa v dejinách cirkvi objavuje už vo 4. storočí. Do zoznamu svätých boli zapísaní ľudia, ktorí predstavovali pre iných vzor a svojím životom ukázali vernosť svojej viere. „V martyrológiu, knihe obsahujúcej zoznam oficiálnych svätých, ktoré vyšlo v roku 2004, je oficiálne uznaných 6658 osôb, ďalších 6881 je síce bez mena, ale uvádza sa miesto a rok ich mučeníckej smrti,“ povedala hovorkyňa Košíc.

Pamiatka zosnulých je spomienkou na všetkých zosnulých. V tento deň ľudia súkromnou či spoločnou modlitbou myslia na svojich blízkych zosnulých. „Vencami a sviecami zaplavené cintoríny pripomínajú, že aj napriek tomu, že všetko sa raz skončí, je tu nádej na večný život,“ dodala L. Šnajdárová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM