Eva Mikulová Rôzne

Tak sú stožiare uprostred chodníka alebo nie? Posúďte sami

Niektorí Košičania majú pocit, že stožiare trakčného vedenia ich obmedzujú v pohybe. Podľa dopravných odborníkov to tak nie je a spĺňajú všetky normy.

Ilustračný obrázok k článku Tak sú stožiare uprostred chodníka alebo nie? Posúďte sami
Zdroj: Mesto Košice

Košičania veľmi pozorne sledujú práce na Modernizácií električkových tratí, čo je správne, ale niekedy vidia problém i tam, kde nie je. V poslednej dobe sa rozmnožili sťažnosti na novozrekonštruovaný úsek na Štúrovej ulici, vraj sú tam osadené stožiare trakčného vedenia v strede chodníka.

Na kontrolnom dni 2. augusta na stavbe MET (modernizácia električkových tratí) sa k spomínaným stožiarom trakčného vedenia, ktoré sú osadené na Štúrovej ulici pri košickej Steel aréne, vyjadril nielen viceprimátor mesta Martin Petruško, ale aj dopravný inžinier Pavel Titl.

Osobne si chodník prešli

„Osobne som maximálne vďačný Košičanom za všetky ich zmysluplné podnety, ktoré súvisia s modernizáciou košických električkových tratí, a ktoré sa snažíme promptne riešiť už od samého začiatku stavby. Možno sa niekedy obyvateľom mesta zdá, že ohľadom posledného modernizovaného úseku nie je všetko urobené stopercentne. Treba si ale uvedomiť, že stavba ešte nie je ukončená, a teda ani investorom, čiže Mestom Košice, prevzatá. V súvislosti s medializovanými stožiarmi, ktoré boli osadené na Štúrovej ulici musím povedať, že tie stožiare nie sú uprostred chodníka. Ešte minulý týždeň som sa tam bol osobne pozrieť, a ten chodník je pohodlne, plne a komfortne priechodný nielen pre chodcov, ale aj pre ľudí na invalidných vozíčkoch, či mamičky s detskými kočiarikmi," zdôraznil M. Petruško.

Zástupca zhotoviteľa diela Eurovia SK doplnil, že stožiare osádzajú na základe projektovej dokumentácie, a bolo jasne veľakrát deklarované, že stožiare nemožno umiestňovať či presúvať tam, kde to neumožňujú inžinierske alebo iné siete, respektíve pozemok kde by mohol byť stožiar umiestnený nie je mestský, prípadne majetkovoprávne vysporiadaný.

Nedá sa

Konkrétne k situácii na Štúrovej uviedol Štefan Bálint, riaditeľ košického závodu Eurovie SK, že stožiare sa tam nedajú posunúť ku kraju chodníka, lebo ich základy by zasahovali do trasy kábelovodu.

„Je pravda, že na Štúrovej ulici kde sú osadené tie stožiare pribudlo bezpečnostné zábradlie, a chodník sa tak zúžil asi o päťdesiat centimetrov. Ani jeden z tých stĺpov nie je osadený tak, aby medzi ním a zábradlím bola menšia vzdialenosť, ako normou stanovená šírka chodníka . Okrem toho, hneď vedľa neho vedie pod zemou veľký kábelovod, a preto tam stavať trakčné vedenie nebolo možné," dodal P. Titl.

Zdroj: Mesto Košice
Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie