Ilustračný obrázok k článku Testovací maratón mesta sa skončil. Ako ho hodnotia Košičania?
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Testovací maratón mesta sa skončil. Ako ho hodnotia Košičania?

Plošné testovanie v réžii mesta sa po šiestich víkendoch skončilo. Počas nich sa otestovalo pol milióna ľudí.

Správy
Správy

Testovací maratón mesta sa skončil. Ako ho hodnotia Košičania?

Plošné testovanie v réžii mesta sa po šiestich víkendoch skončilo. Počas nich sa otestovalo pol milióna ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Testovací maratón mesta sa skončil. Ako ho hodnotia Košičania?
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Počas uplynulých šiestich kôl plošného testovania na ochorenie COVID-19 v Košiciach v tomto roku otestovali takmer pol milióna ľudí, pričom identifikovali viac ako 4 000 ľudí infikovaných novým koronavírusom. Na stredajšom (17. 2.) brífingu o tom informoval primátor Jaroslav Polaček.

Mesto za uplynulých šesť týždňov vynaložilo na ochranné pomôcky takmer 200-tisíc eur a antigénové testovanie stálo približne 1,5 milióna eur. Tieto náklady má štát mestu postupne refundovať. Uplynulé víkendové (13. a 14. 2.) testovanie v Košiciach bolo posledným, mesto už siedme kolo nechystá.

Testovanie v rukách štátu

„Dnešným dňom pomyselne posúvame štafetu testovania štátu, ktorému táto úloha patrí. Túto úlohu má od začiatku, nespadá to do portfólia samospráv ako takých. Mestá a obce testovali, pretože sme potrebovali vyplniť priestor, aby sa mohol každý otestovať a neboli ešte k dispozícii iné mobilné odberné miesta (MOM). Štát túto možnosť vytvoril a momentálne je v našom mieste takmer 50 MOM a ďalšie budú pribúdať,“ vysvetlil Polaček.

Do konca februára ešte budú k dispozícii tri mestské veľkokapacitné odberové miesta. Ide o Magistrát mesta Košice na Trieda SNP, budovu Amfiteátra na Festivalovom námestí a Spoločensko-relaxačné centrum na ulici Milosrdenstva.

Informácie o tom, kde je možné sa bezplatne otestovať na nový koronavírus budú aj naďalej zverejňované na stránke korona.kosice.sk. Aktuálny zoznam mobilných odberových miest zverejňuje aj ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Ohniská neodhalili

Počas plošných testovaní v meste fungovala aj mobilná odberová jednotka, ktorá testoval ľudí bez domova, v útulkoch a v osadách. Viceprimátorka mesta Lucia Gurbáľová uviedla, že dokopy urobili takmer 3 000 testov a za celé obdobie v týchto komunitách zachytili len 15 pozitívnych prípadov.

„Miera pozitivity v týchto komunitách bola pod mestským priemerom. Mali sme veľmi dobrú spoluprácu s krízovými centrami, Arcidiecéznou charitou na Bosákovej, Zariadením Oáza v Bernátovciach. Som rada, že aj v spolupráci s nami dokázali zabezpečiť izoláciu všetkých pozitívnych osôb,“ dodala.

Dodržiavajte opatrenia

Primátor pripomenul, že situácia v Košiciach je kritická, čo dokumentujú aj čísla novoprijatých pacientov s ťažkým priebehom v košických nemocniciach alebo výrazný nárast počtu zosnulých. „Sme v pravidelnom kontakte s riaditeľmi nemocníc. V Košiciach každý týždeň umierajú desiatky ľudí na ochorenie Covid-19. Situácia je aj naďalej vážna a zlepšovanie je minimálne alebo k nemu nedochádza," skonštatoval Polaček.

Košičanov požiadal, aby naďalej dodržiavali epidemiologické opatrenia. „Chcem vyzvať Košičanov, aby sa riadili COVID automatom a aj naďalej sa chodili testovať. Je to jeden zo spôsobov ako udržať naše mesto nad pomyselnou čiarou,“ dodal.

Čo na to Košičania?

Po šiestom kole testovania sme na našom Facebooku vyzvali čitateľov, aby sa podelili so zážitkami z odberových miest. „Milí a starostliví boli ľudia, ktorí robili odbery. Či už lekárky, sestričky, ktoré mali na mňa upokojujúci vplyv, tak i zapisovatelia údajov a organizační pracovníci. Všetci boli príjemní a nestretla som sa s netrpezlivos­ťou,“ napísala Slávka.

So zážitkom sa podelil aj Palino. „U nás to išlo rýchlo, bezbolestne. Vojak bol super vtipný, mám pocit, že sa až aklimatizoval. Akoby žil v našej MČ už roky. A hlavne, vždy som šiel na testovanie s úsmevom a bez problémov. Ďakujeme," napísal.

Objavili sa aj vtipné príhody. „Keď mi pri výtere z nosa povedali: ‚Kiežby sa tak každý staral o svoj noštek ako vy, bolo by to všetko jednoduchšie‘,“ napísal ďalší čitateľ.

S veselým zážitkom z odberového miesta sa podelila aj Jana. „Keď sme trapošili so stojanom s dezinfekčným prostriedkom a ja som čakala, že je na senzor a nadávkuje mi ten roztok sám a on nič. Tak sa nám prihovoril milý vojak, že to je ešte nič, iní si mysleli, že sa obsluhuje nohou, mal dole na stojane takú zavádzajúcu nálepku. Aspoň sme sa zasmiali," popísala svoju príhodu.

Objavili sa však aj negatívne reakcie. „Milý zážitok z testovania môže mať asi len masochista,„ napísal Mojmír. Podobný názor vyjadril aj ďalší čitateľ: „Čo je prijemné na pchaní paličky do nosa?“

Všetky reakcie si môžete prečítať v komentároch pod výzvou.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín