Úspešný experiment v Košickom kraji: Spôsob, ako predchádzať povodiam pri silných dažďoch?!
Podľa košického župana ide o svetový unikát.
Vďaka opatreniam na ochranu a obnovu biodiverzity vykonaných v lesoch v okolí Dobšinej a Gelnice zostáva v území takmer 100 percent zrážok. Predtým odtieklo z územia bez úžitku až 60 percent dažďovej vody. Informoval o tom Košický samosprávny kraj (KSK), ktorý prostredníctvom eurofondov realizoval projekt za 4,5 milióna eur.
Daný projekt je podľa kraja v histórii Slovenska aj Európy prvým takéhoto rozsahu a predseda KSK Rastislav Trnka dokonca hovorí o svetovom unikáte.
„Vo vybraných lokalitách lesov v okolí Dobšinej a Gelnice, mimo chránených území, sme na ploche s rozlohou 2500 hektárov realizovali práce a technologické riešenia založené na princípe narušenia zhutnenej pôdy rýpadlom. Zvýšila sa zásoba podzemnej vody v lesoch, čo je základom pre posilnenie biodiverzity,“ uviedol Trnka.
Kraj poznamenal, že pri výdatných zrážkach je to zároveň účinná ochrana pred povodňami.
Práce na Spiši a Gemeri ukončili v závere roka 2023 a ich efekt vyhodnotili v priebehu tohto roka na základe nezávislých kontrolných meraní. Pod výsledky meraní sa podľa KSK podpísal pražský Výskumný ústav meliorací a ochrany pôdy, ktorý sa dlhodobo venuje nezávislej kontrolnej činnosti obdobných projektov po celej Európe.
„Teší ma, že napriek prvotným obavám lesníkov si výsledky projektu dokázali získať všetkých, ktorým záleží na zlepšení klímy v Košickom kraji. Podľa kvalifikovaného odhadu sa pri priemernej ročnej zrážke v daných lokalitách po vykonaní opatrení ročne zadrží v lesných ekosystémoch Gelnica a Dobšiná približne 400 miliónov litrov vody za rok. Pre predstavu, daný objem zodpovedá objemu 160 olympijských bazénov,“ dodal Trnka.