Aktualizované Eva Mikulová Správy

V Košiciach testujú na koronavírus aj z auta. Takto sa objednáte

Laboratórium v UNLP je pripravené poskytovať výsledky 2 krát denne, v prípade potreby aj počas nočnej prevádzky, teda 3 krát v priebehu 24 hodín.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach testujú na koronavírus aj z auta. Takto sa objednáte
Zdroj: TASR

Univerzitná nemocnica Luisa Pasteura (UNLP) Košice od utorka 17. marca spustila testovanie pacientov s podozrením na koronavírus formou Drive-in.

Musíte sa objednať

„Testovaní budú len pacienti, ktorí sa predtým telefonicky nahlásia na RÚVZ, epidemiológ ich na toto vyšetrenie odporučí a týkať sa bude len pacientov, ktorí sa do nemocnice vedia dopraviť vlastným autom,“ informovala nás hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

Do projektu sa zapojili aj študenti posledných ročníkov medicíny. Tí  budú telefonicky kontaktovať pacientov nahlásených na RÚVZ, vypíšu s nimi cez telefón žiadanku na vyšetrenie so základnými údajmi o ich zdravotnom stave a informujú ich o ďalšom postupe.  

Suspektný pacient príde v určenom čase do areálu nemocnice na vlastnom aute na určené miesto. Tam sa legitimuje a zdravotnícky personál v potrebných ochranných odevoch a pomôckách mu priamo v aute sterom z hrdla či nosa odoberie vzorku, ktorá bude testovaná.

„Žiadame širokú verejnosť, aby na toto vyšetrenie nechodila na základe vlastného rozhodnutia. Pacientom, ktorí v ten deň nebudú kontaktovaní nemocnicou, nebude vzorka odobraná, pretože nebudú pripravené všetky potrebné podklady,“ dodáva I. Vaněková.

Spracujú 130 vzoriek denne

Laboratórna diagnostika Corona vírusu COVID-19 sa v skúšobnej prevádzke vykonávala od pondelka 9.3. Potrebné bolo najprv zvládnuť metodiku a vyškoliť personál.

„Od soboty 14. marca k prvému diagnostickému stoju pribudol už aj druhý a systémy, ktoré využívame, nie sú identické, teda vieme tieto vzorky aj interne skontrolovať,“ vysvetľuje hovorkyňa UNLP.

Vzorky sú spracované do podoby pozitívneho alebo negatívneho výsledku v priebehu niekoľkých hodín (3–4) v závislosti od počtu spracovávaných vzoriek.

„Naše pracovisko je pripravené poskytovať výsledky 2 krát denne, v prípade potreby aj počas nočnej prevádzky, teda 3 krát v priebehu 24 hodín. Za predpokladu, že pri dodávke izolačných a diagnostických setov nebudú uprednostňované súkromné laboratória, nemáme problém spracovávať cca 130 vzoriek denne,“ dodáva I. Vaněková.

Od piatka 13. marca do pondelka 16. marca vyšetrili vzorky od 84 pacientov.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie