Tlačové správy

V Košiciach zadržali už 9 miliónov litrov dažďovej vody

Odtekanie dažďovej vody do kanalizácie z nej robí odpad. V stále viac zastavanom meste to pridáva k vysušovaniu pôdy, úbytku živočíchov a prehrievaniu v lete. Dobrovoľnícke centrum Košického kraja tento problém intenzívne rieši už tri roky.

Ilustračný obrázok k článku V Košiciach zadržali už 9 miliónov litrov dažďovej vody
Zdroj: VÚB

Vybudovalo v meste viac ako 50 vodozádržných záhrad a jazierok, pomáha odpájať odkvapy a robí osvetu medzi obyvateľmi. Tento projekt je natoľko výnimočný, že vzbudil pozornosť odbornej poroty a získal celoslovenskú envirocenu Atlas od Nadácie VÚB.

Keď vsiakne voda do zeme v prirodzenom prostredí, teda tam, kde v podobe dažďa padne, zásobuje vlahou stromy a rastliny, ktoré vďaka tomu realizujú fotosyntézu a viažu do zeme CO2 zo vzduchu, čím čistia životné prostredie. V meste sa tak v lete lepšie odparuje voda a neprehrieva sa. „Z metra štvorcového strechy máme v Košiciach v priemere viac ako pol metra kubického vody. Pri vybudovanom jazierku môže byť v lete aj o 2 stupne lepšia mikroklíma než v miestach, kde sa voda nezadržiava,“ vysvetľuje Mirka Langerová, autorka myšlienky z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja.

Cenu Atlas si prevzala za Dobrovoľnícke centrum Košického kraja Mirka Langerová. / Zdroj: VÚB

Košickí aktivisti a dobrovoľníci sa postarali už o vyše 50 vodozádržných opatrení v meste – dažďové záhrady, jazierka či upravené betónové žľaby. Vďaka tomu sa iba v roku 2021 podarilo zadržať v meste 5,5 milióna litrov dažďovej vody, ktorá by inak odtiekla ako odpad do kanalizácie. Za ostatné 3 roky je to dokopy už 9 miliónov litrov vody.

Ak dažďová voda, ktorá tu má spadnúť, ostane v krajine, celá príroda sa nám odvďačí. Jej narábanie ako s odpadom vedie aj k tomu, že sa z miest vytrácajú živočíchy, nemajú sa z čoho napiť, nemáme dostatočnú rannú rosu,“ vymenúva aktivistka a dodáva, že okrem práce v teréne sa združenie posledný rok intenzívne venovalo aj kampani www.vodaniejeodpad.sk, ktorou otvárala tému využívania dažďovej vody s Košičanmi. „Snažili sme sa robiť osvetu na Facebooku, v médiách, cez nálepky na budovy, kde sa zadržiava voda, letáky sa dali do každej schránky.

Záslužnú prácu ocenili aj odborníci

Budovanie vodozádržných záhrad a jazierok zlepšuje mikroklímu a voda nekončí ako odpad v kanalizácii. / Zdroj: VÚB

Projekt z Košíc uspel aj v celoslovenskom ocenení Atlas, ktoré hodnotí najvýraznejšie činy v ochrane prírody po celom Slovensku. Nominované projekty v ňom posudzovala porota uznávaných expertov na životné prostredie a biodiverzitu. „Sme vďační Nadácii VÚB za to, že robí takéto oceňovanie. Som rada, že sa aj týmto spôsobom bude trochu viac propagovať zaobchádzanie s dažďovou vodou a aj týmto chcem poprosiť všetkých, ktorým odchádza dažďová voda do kanalizácie, aby tento problém riešili. Keďže sa otepľuje, my už o pár dní začíname opäť s projektami. Veríme, že aj s podporou tohto ocenenia sa nám podarí opäť výrazne zvýšiť to množstvo vody, ktoré zachytávame a vraciame späť do prírody,“ uzatvára v mene oceneného tímu Mirka Langerová.

Je treba verejne vyzdvihnúť túto iniciatívu, zameranú na ochranu klímy s pridanou hodnotou dobrovoľníctva. Jej výsledky reálne prispievajú ku skvalitneniu životného prostredia obyvateľov v Košickom kraji,“ povedal pri odovzdávaní ceny Juraj Smatana, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR, ktoré prevzalo nad ocenením Atlas záštitu.

Atlas pre tých, ktorí nesú osud planéty

Slovensku spoznalo najprínosnejšie zelené projekty roka 2021 počas tohtoročného Dňa Zeme, teda 22. apríla. Enviro ocenenie Atlas, ktoré je poctou lídrom a líderkám za zásluhy v ochrane prírody, bolo po vlaňajšej premiére udelené druhýkrát. Uchádzať oň sa mohli neziskové organizácie, inštitúcie, eko-startupy, firmy založené na princípoch zelenej ekonomiky, obce aj dlhoročne aktívne osobnosti. Tento rok má pritom viac – až osem – víťazov. Súčasťou ceny v štyroch kategóriách sú aj granty od Nadácie VÚB pre ďalší rozvoj organizácií v celkovej výške 40-tisíc eur.

Ľudia, ktorí sa postarali o najprínosnejšie projekty v ochrane prírody si prevzali ocenenie Atlas v bratislavskej Prüger-Wallnerovej záhrade. / Zdroj: VÚB

Je pre nás cťou predstaviť Slovensku ocenených ľudí, ktorí idú v ochrane prírody žiarivým príkladom. Uznanie a pozornosť si však zaslúžia aj všetci ostatní finalisti a nominovaní, pretože planéta potrebuje každú lokálnu aktivitu, ktorá prispieva k udržateľnosti. A to je hlavný odkaz iniciatívy Atlas. Budúcnosť života na Zemi spočíva na každodenných rozhodnutiach všetkých nás – ako jednotlivcov, rodín, komunít či firiem. Všetci sme súčasťou spoločného ekosystému,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky a dodáva, že táto myšlienka sa skrýva aj v samotnom názve ceny, vychádzajúcom z mytologickej postavy, ktorá niesla na svojich pleciach osud sveta.

Súčasťou príprav ocenenia Atlas bola aj tvorba video dokumentu, ktorý približuje príbehy všetkých finalistov a zachytáva moment odovzdania cien víťazom, ktorý prebehol v bratislavskej Prüger-Wallnerovej záhrade.

Zdroj: VÚB

Prehľad všetkých víťazov nájdete na stránke ocenenia.

Titulná foto: Košický projekt, ktorý buduje v meste jazierka a záhrady na zadržiavanie dažďovej vody ocenili experti ako najlepší projekt enviroceny Atlas v kategórii životné prostredie.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: VÚB
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM