Webnoviny - Rôzne

V Krásnej začali vrtmi odvodňovať zosúvajúci sa svah

Rodinné domy a životy ľudí v nich v košickej mestskej časti Krásna naďalej ohrozujú zosuvy pôdy.

S odvodňovacími prácami zosúvajúceho sa svahu, ktorý ohrozuje domy na Ulici 1. mája v košickej mestskej časti Krásna, začali dnes pracovníci špecializovanej firmy. V uplynulých dňoch tu kráčajúci bager – tzv. pavúk, odpratával zosunutú zeminu. Ako uviedli domáci na premočený svah nad domami, ktorý je vysoký okolo 80 metrov, pričom na zlome je približne štyri metre hlboká trhlina, sa však nedostal.

Dnes dorazil na miesto zosuvu špeciálny stroj, ktorým narazia do svahu do vzdialenosti niekoľko desiatok metrov perforované rúry na odvodnenie svahu. „Momentálne geológovia odporúčali ako dočasné opatrenie na stabilizovanie svahu urobiť vejárovité odvodňovacie vrty pomocou tejto súpravy, ktorá narazí rúry do svahu. Dúfame, že to pomôže, z vrtov by mala odtekať voda, tým sa ten breh stabilizuje,“ povedal starosta Krásnej Vladimír Saxa. Uviedol, že podľa predpokladov tieto práce potrvajú týždeň až dva. „Ide len o dočasné práce prvotnej sanácie zosuvu. Finálne riešenie má ešte navrhnúť firma Geo Slovakia,“ povedal Saxa. Podľa jeho vyjadrenia ide o vážny problém a riešenie bude otázkou niekoľkých týždňov.

Primátor Košíc Richard Raši 13. januára vyhlásil na území mesta Košice mimoriadnu situáciu v dôsledku pokračujúcich intenzívnych zosuvov pôdy v mestskej časti Košice – Krásna. Zosuvy pôdy ohrozujú dvanásť rodinných domov na Ulici 1. mája. Pre ich obyvateľov pripravilo mesto náhradné ubytovanie, no zatiaľ evakuácia nebola nutná. Geológovia posúdili situáciu na zosuve a navrhli dočasné riešenie na stabilizáciu zosuvu.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM