Viktória Botošová Správy

V neďalekej obci štrajk zatvoril jednu školu: Zapojiť sa chceli aj kuchárky!

Do štrajku učiteľov v neďalekej obci sa zapojila iba jedna z troch škôl. Zúčastniť sa plánovali aj kuchárky.

Ilustračný obrázok k článku V neďalekej obci štrajk zatvoril jednu školu: Zapojiť sa chceli aj kuchárky!
Zdroj: TASR

Do štrajku učiteľov sa v obci Ždaňa v okrese Košice – okolie zapojila iba jedna z troch škôl. „V zriaďovateľskej pôsobnosti obce je jedna z nich, štátna základná škola. Ďalej tu máme cirkevnú základnú školu a Špeciálnu základnú školu internátnu. Do štrajku sa zapojila štátna základná škola,“ uviedol starosta Ždane Ján Kokarda.

Od pondelka sa nevyučuje

Základnú školu navštevujú nielen žiaci zo Ždane, ale i susedných obcí Skároš a Nižná Myšľa. Od pondelka (25.1.) sa v nej neučí. Dvadsaťtri učiteľov ostalo doma. Do práce chodia iba nepedagogickí pracovníci. „Zabezpečujeme praktický chod školy, hlavne stravovanie iných stravníkov, máme totiž materskú školu, cirkevnú základnú školu a cudzích stravníkov, dôchodcov,“ priblížila ekonómka Jolana Kokardová.

Cirkevná základná škola sv. Košických mučeníkov, ktorá susedí s obecnou základnou školou, na mape Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) figuruje, že je v štrajku. „Naša škola sa do štrajku aktívne nezapojila, napriek tomu, že niektorí kolegovia na stránke učiteľov, ktorí vydali výzvu, vyjadrili podporu, ale aktívne sa nezapájame do štrajku. Riadne prebieha vyučovací proces. Všetci kolegovia sú v škole a učíme,“ uviedla riaditeľka školy Janka Železníková.

„Nezapojili sme sa preto, lebo už bol schválený rozpočet. Nemá to vplyv na to, aby sa zmenilo rozdelenie finančných prostriedkov,“ zdôvodnila postoj školy.

Sú však za to, aby sa zrovnoprávnil systém, čo by v praxi znamenalo, že by všetky deti mali rovnaký prístup k vzdelaniu, čo sa týka možnosti a vybavenosti škôl. Didaktické pomôcky by mali školy podľa nej dostávať napríklad podľa počtu žiakov. Chcú tiež, aby sa zvýšila dôstojnosť učiteľov a aby mali väčšie právomoci vo výchovno-vzdelávacom procese. „Nie sme na tom finančne až tak katastrofálne, ako sme spoločensky na tom rebríčku uznávania,“ dodala Železníková.

Čo na to starosta

Starosta Ján Kokarda tvrdí, že niektoré požiadavky štrajkujúcich sú oprávnené. Rezervy sú podľa neho hlavne, čo sa týka nástupných platov mladých učiteľov.

„Čo mi je tak trocha ľúto, alebo nechápem, prečo nebojujú aj za nepedagogických zamestnancov. Ich platy sú ešte nižšie ako platy učiteľov. Keď si vezmeme upratovačku alebo školníka, ich plat je na hranici minimálnej mzdy,“ tvrdí.

Zapojiť sa chceli aj kuchárky

„My kuchárky nemôžeme štrajkovať, hoci by sme chceli. Mali by aj za nás štrajkovať, lebo sme tiež zamestnanci školy. Máme tiež nízke platy,“ myslí si hlavná kuchárka školskej jedálne Jana Pančochářová, ktorá podľa jej slov zarába mesačne v čistom 420 eur.

Školu v Ždani, ktorá sa zapojila do štrajku navštevuje 196 detí. Tie v týchto dňoch ostali doma. S požiadavkou rodičov, aby im obec zabezpečila alternatívny program, sa zatiaľ nestretli. „Samozrejme, ak by bola taká potreba, sme pripravení. Myslím si, že rodičia využívajú to, že sa o deti starajú starí rodičia, alebo čerpajú dovolenku,“ uzavrel Kokarda s tým, že deti majú v obci k dispozícii ľadovú plochu, ktorú v týchto dňoch aj využívajú.

Cieľom časovo neobmedzeného štrajku, ktorý vyhlásila ISU od 25. januára, je zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Učitelia zároveň požadujú, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila ich sedemročná obmedzená platnosť. Chcú tiež, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM