Miroslav Pomajdík Správy

V meste cez víkend zhasnú naše naj dominanty: Čo je za tým?

Tohtoročná Hodina Zeme sa bude konať v sobotu 23. marca. Zhasnutie svetiel je naplánované od 20:30 do 21:30 hod. Do tejto akcie sa môže zapojiť mesto, firma, jednoducho každý z nás. Zhasnutím svetiel každoročne prepája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 6000 mestách a obciach.

Ilustračný obrázok k článku V meste cez víkend zhasnú naše naj dominanty: Čo je za tým?
Zdroj: TASR

Spišská Nová Ves sa do akcie zapojí

Tak ako po minulé roky, tak aj tento sa Spišská zapojí do projektu Hodina Zeme. Mesto v sobotu vypne osvetlenie najväčších dominánt mesta. Pôjde o kostolnú vežu, priečelie cintorína, Immaculatu a radnicu, čím mestská kasa ušetrí 130 eur. Na otázku, či v Spišskej Novej Vsi šetria energie aj mimo takéto symbolické dni nám Edita Sýkorová z Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi odpovedala: „Na veľkých odberných miestach sme tzv. astronomické hodiny nahradili za hodiny, ktoré zapínajú verejné osvetlenie na základe intenzity svetla.“

Čo nato obyvatelia mesta

Opýtali sme sa Spišiakov, či vedia o tejto iniciatíve a či ju aj podporia. Pán Róbert nám k tomu povedal: „O podobnej akcii som veru nevedel. Dnes sa vymýšľajú rôzne akcie, ktoré sú však symbolické. Nemyslím si, že keď vypneme na hodinu svetlá tak našej planéte nejako pomôžeme. To je ako, keby sme rastline do kvetináča naliali kvapku vody. Taký význam má asi celá akcia.“ Dodal tiež, že ľudia by mali šetriť energiami celoročne a nie na jednu hodinu v roku. Pani Slávka, ktorá je už na dôchodku sa nám vyjadrila nasledovne: „Žijem z veľmi malého dôchodku. Dávam si doma pozor na všetko, čo by mi ušetrilo peniaze. V umývadle mám lavór, ktorý zachytáva vodu, keď si umývam ruky a ňou potom splachujem. Keď nemusím, tak svetlo nerozsvecujem, aby som veľa neplatila za elektriku. Takže taká Hodina Zeme je u mňa každý deň." Študent vysokej školy Martin Belák o výzve na symbolické zhasnutie vie. „V tej dobe budem asi niekde s partiou v miestnom bare, čiže nám sa v hlave zatmie tak, či tak,“ zo smiechom odpovedal Martin. Aj ďalší oslovení Spišiaci veľmi o podobnú akciu nejavia záujem. Väčšina sa vyjadrila v tom duchu, že pri tak malých výplatách sa šetrí v ich domácnostiach po celý rok.

História akcie

História Hodiny Zeme sa datuje k 31. marcu 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 krajinách na celom svete.

V sobotu 27. marca 2010 sa do Hodiny Zeme, do boja proti zmene klímy, zapojilo rekordných 128 štátov a teritórií. Ikonické stavby od Pacifiku a Ázie, cez Európu a Afriku až do Ameriky boli vypnuté. Ľudia z celého sveta, vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu. Rekordnou bola aj Hodina Zeme 2011 (26.3.2011), keď sa do nej zapojilo celkovo 5251 miest v 135 štátoch. Po prvý krát v histórii tohto projektu sa oficiálne zapojilo aj Slovensko.

hodina zeme
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM