VIDEO: Botanická záhrada predstaví unikátne objavy košických paleontológov a simulovaný prales
Výstava Kamenný herbár v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sľubuje odhalenie unikátnych objavov košických paleontológov.
Zároveň sa na nej budú premietať reportáže a fotodokumentačné zábery z paleontologických expedícií a výskumu. TASR o tom informovala hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková.
„Návštevníci spoznajú rôzne typy fosílií, prezrú si originálne paleontologické nálezy rastlín a živočíchov z rôznych kontinentov a prostredníctvom obrazového materiálu sa oboznámia s vývojom života na našej planéte. Stredobodom pozornosti sú objavy nového druhu Archaeopteryxa, operených dinosaurov, unikátneho dinosaurieho embrya v gigantickom vajci a zubu pravekého človeka z Číny, ktorých autorom je Martin Kundrát a jeho medzinárodným tím,“ uviedla s tým, že okrem iného bude umožnený aj priamy kontakt so živými skamenelinami, ktoré si pamätajú éru dinosaurov – konkrétne wolémiou vznešenou objavenou v roku 1994 v Austrálii.
Z viacerých druhov rastlín, ktoré sú v botanickej záhrade a sú mladšími príbuznými prastarej flóry Zeme, bude počas výstavy vytvorený simulovaný druhohorný prales.
K tomu budú predstavené jaskynné kvaple ako paleoklimatické archívy rôznych tvarov a vzácnych kryštálových foriem zo Slovenska i zo zahraničia.
„Súčasťou výstavy bude tiež premietanie reportáží a fotodokumentačných záberov z paleontologických expedícií a výskumu medzinárodného paleobiologického tímu Martina Kundráta,“ povedala Babušík Adamčíková. Najmenší návštevníci si v pripravenom paleontologickom nálezisku budú môcť vykopať svojho trilobita.
Výstava je sprístupnená od piatka (7.12.) do 3. februára 2019 v priestoroch Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.