Rôzne

Všetky lôžka infekčného oddelenia sú obsadené: ALARMUJÚCA situácia v DFN Košice!

Situácia v súvislosti s hepatitídou typu A je v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach alarmujúca.

Ilustračný obrázok k článku Všetky lôžka infekčného oddelenia sú obsadené: ALARMUJÚCA situácia v DFN Košice!
Zdroj: TASR/František Iván

„Na 25 lôžkach detského infekčného oddelenia leží aktuálne 25 pacientov s hepatitídou, z toho v utorok (3. 10.) bolo prijatých sedem nových pacientov z Keceroviec, Boliarova a mestskej časti Košice-Šaca,“ uviedla nemocnica s tým, že nie je kam umiestniť pacientov s inými diagnózami.

Nasadení aj v teréne

Pracovníci DFN celý tento rok zápasia s hepatitídou typu A u detí z okolia Košíc. Toto ochorenie sa ešte na prelome rokov rozšírilo na košickom Luníku IX a vo februári vzniklo nové ohnisko v Moldave nad Bodvou. Následne v období jarných prázdnin došlo k preťaženiu detského infekčného oddelenia.

Podľa raditeľa nemocnice Andreja Komana sa DFN pričinila k zníženiu počtu nových prípadov priamo v teréne. Očkovaním sa podarilo eliminovať šírenie v Moldave nad Bodvou. Začiatkom leta však už začali pribúdať nové ohniská ochorenia v iných oblastiach. K očakávanému dlhodobému poklesu pacientov so žltačkou tak nedošlo.

„Od začiatku roka do dnešného dňa evidujeme už viac ako 400 detských pacientov s hepatitídou typu A,“ dodal.

Kapacitné problémy

Koman tiež pripomenul, že aktuálna epidémia žltačky zvýrazňuje kapacitné problémy, na ktoré nemocnica dlhodobo poukazuje.

Systémovým riešením priestorovo poddimenzovaného infekčného oddelenia i ďalších pracovísk DFN by podľa neho bola realizácia nadstavby nemocnice. „Uvedený projekt má DFN pripravený už dlhšie a jediné, čo chýba na jeho realizáciu, sú peniaze. Celkovo ide o sumu 35 miliónov eur,“ dodal s tým, že napriek opakovaným žiadostiam o vyčlenenie finančných prostriedkov na projekt však doteraz k rozhodnutiu o jeho financovaní nedošlo.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM