Ilustračný obrázok k článku Vymeňte auto za bicykel či MHD. Aké výhody prinesie týždeň mobility?
Zdroj: TASR

Vymeňte auto za bicykel či MHD. Aké výhody prinesie týždeň mobility?

Štartuje Európsky týždeň mobility. Košická župa pre nemotoristov pripravila zaujímavé podujatia.

Veronika Hunyadiová Správy
Veronika Hunyadiová Správy

Vymeňte auto za bicykel či MHD. Aké výhody prinesie týždeň mobility?

Štartuje Európsky týždeň mobility. Košická župa pre nemotoristov pripravila zaujímavé podujatia.

Ilustračný obrázok k článku Vymeňte auto za bicykel či MHD. Aké výhody prinesie týždeň mobility?
Zdroj: TASR

Do Európskeho týždňa mobility, ktorý bude prebiehať od 16. do 22. septembra, sa zapojí aj Košický samosprávny kraj (KSK).

Dopravná karta zadarmo

Cestujúci sa môže tešiť na špeciálne výhody. „Počas Európskeho týždňa mobility ponúkneme cestujúcim možnosť vybaviť si dopravnú kartu integrovaného dopravného systému IDS Východ bez poplatkov. Platba dopravnou kartou prispieva ku skráteniu času pri vybavovaní cestujúcich a tým aj ku skráteniu času prepravy. Cestujúci, ktorí ju využívajú, šetria čas aj peniaze, pretože kúpa lístka prostredníctvom dopravnej karty je lacnejšia,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Dopravnú kartu si budú môcť záujemcovia vybaviť v zákazníckych centrách zmluvných autobusových dopravcov, ktorými sú ARRIVA Michalovce, a.s. a eurobus, a.s. alebo cez internet a prostredníctvom mobilnej aplikácie UBIAN. Dopravná karta IDS Východ platí u všetkých dopravcov na východnom Slovensku aj v MHD s výnimkou Prešova.

Súťaž o ceny

Obyvatelia Košického a Prešovského kraja, ktorí počas týždňa mobility prejdú denne 10-tisíc krokov, sa budú môcť zapojiť do súťaže o zaujímavé ceny. „Každý rok sa snažíme prinášať niečo nové, čo motivuje cestujúcu verejnosť využívať ekologickú dopravu. Chôdza je prirodzeným pohybom, pomáha nášmu zdraviu aj životnému prostrediu. Súťažou chceme ľudí nielen zabaviť, ale zároveň im ukázať, že vymeniť auto za chôdzu alebo aj iné ekologickejšie spôsoby dopravy nemusí byť zlé,"vysvetlil Trnka.

Podmienkou zapojenia sa do súťaže je urobiť v týždni od 16. do 22. septembra denne minimálne 10 000 krokov. Svoju aktivitu môžete zaznamenať v akomkoľvek zariadení a v akejkoľvek aplikácií. Následne bude na konci každého dňa potrebné urobiť fotografiu (screenshot) s viditeľným dátumom merania krokov, ako aj viditeľným počtom krokov a zaregistrovať sa do súťaže prostredníctvom online formulára. Tí, ktorí urobia najviac krokov, môžu vyhrať bicykel, smart hodinky aj kredity na dopravnú kartu.

Servis aj raňajky

Košický kraj plánuje aj ďalšie podujatia. Pred Úradom KSK na Námestí Maratónu mieru v Košiciach bude od 16. do 18. septembra 2021 prevádzkovať cykloservis, a to od 9.00 do 17.00 hod., v sobotu (18. 9.) do 13.00 hod.

V troch východoslovenských mestách bude župa realizovať aj cykloraňajky. V pondelok 20. septembra v Košiciach pri Jakabovom paláci, v utorok (21. 9.), v Michalovciach na Námestí osloboditeľov a v stredu (22. 9.) na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi. Podujatie bude v každom meste trvať od 7.30 do 10.30 hod.

Udalosti na Slovensku

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín