Ilustračný obrázok k článku Výrobca výbušnín je za mrežami! Odpaľoval ich v lese a výbuchy si nahrával, FOTO
4
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Výrobca výbušnín je za mrežami! Odpaľoval ich v lese a výbuchy si nahrával, FOTO

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v pondelok (12. 4.) v Košiciach zadržala muža, ktorý si doma vyrábal výbušniny.

Krimi
Krimi

Výrobca výbušnín je za mrežami! Odpaľoval ich v lese a výbuchy si nahrával, FOTO

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v pondelok (12. 4.) v Košiciach zadržala muža, ktorý si doma vyrábal výbušniny.

Ilustračný obrázok k článku Výrobca výbušnín je za mrežami! Odpaľoval ich v lese a výbuchy si nahrával, FOTO
4
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v pondelok 12. apríla zasahovali na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Pri akcii s názvom Nobel zadržali 46-ročného Košičana Mariána F, ktorý si doma vyrábal výbušniny. Pri zatýkaní u neho našli rôzne chemikálie na výrobu výbušnín.

Vyšetrovateľ NAKA muža obvinil zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Podľa vyšetrovania si svojpomocne vyrábal výbušniny, ktoré mal následne iniciovať v lesnom poraste a výbuchy nahrávať.

Zo starej munície

Košický okresný súd v stredu (14. 4.) rozhodol o jeho vzatí do väzby. Košičan je zároveň obvinený aj zo zločinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva. V lese mal vyhľadávať nevybuchnutú muníciu z druhej svetovej vojny. Muníciu mal delaborovať a výbušnú látku z nej použiť na svojpomocnú výrobu výbušnín. Videá s výsledkami detonácie v lese mal publikovať na internete, informovala polícia.

„Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Košice I vyhovel návrhu prokurátora a uznesením rozhodol o vzatí do väzby Mariána F. z dôvodu, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová. Doplnila, že obvinený sa k skutkom, ktoré sú mu kladené za vinu, priznal a vzdal sa práva podať proti rozhodnutiu o vzatí do väzby sťažnosť.

Výbušniny mal muž schované v lese a nebezpečné veci mal ukryté aj doma. Policajti prehľadali viaceré miesta vrátane bytu na Ulici Kpt. Jaroša a rodinného domu v obci Vrbnica (okres Michalovce). Spolu s NAKA sa do akcie Nobel zapojili aj kriminalistickí technici, pyrotechnik s chemikom z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru, príslušníci košického pohotovostného policajného útvaru, ale aj poriadkoví policajti či psovod.

Strelivo aj TNT

„Pri prehliadkach viacerých nehnuteľnosti sme, okrem iného, zaistili väčšie množstvo rôznych druhov chemických látok potrebných na výrobu výbušnín, ale aj neznáme chemické látky, ktoré skúmame v našich laboratóriách. Ďalej TNT, Danubit, pyrotechnické zápalničky, trecí zapaľovač a rozobraté strelivo,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

V lesnom poraste policajti zaistili desať nevybuchnutých delostreleckých mín z druhej svetovej vojny, ktoré po zadokumentovaní pyrotechnik na mieste znehodnotil.

Znalci z kriminalistického a expertízneho ústavu predbežným skúmaním zistili, že v prípade zaistených trhavín ide o Danubit 1, teda priemyselnú banskú skalnú trhavinu určenú na trhacie práce na povrchu i v podzemí. TNT je výbušninou a patrí medzi takzvané brizantné trhaviny. Medzi zaistenými chemikáliami identifikovali aj dusičnan amónny, vápenný a sodný, ktoré sú zaradené medzi prekurzory na výrobu výbušnín.

Podľa prokuratúry si obvinený z rôznych zdrojov zadovažoval chemikálie, nábojnice a ďalšie komponenty s cieľom výroby výbušných predmetov najmenej od roku 2002.

Správy z Košíc a okolia

Košičan doma vyrábal výbušniny
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín