Webnoviny - Rôzne

Za krádež dreva hrozia vysoké pokuty i väzenie

WEBNOVINY.SK

Krajský úrad životného prostredia v Prešove od začiatku roka eviduje 15 právoplatných rozsudkov a trestných rozkazov vydaných okresnými súdmi v oblasti ekologickej ujmy.

Celková spoločenská hodnota bola vyčíslená na 180-tis. eur. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede prednosta Krajského úradu životného prostredia v Prešove Juraj Hurný, išlo hlavne o výrub stromov bez povolenia.

Nie vždy sa podarí vymôcť škodu finančne, preto sa v praxi stáva, že súd rozhodne aj o náhradnej forme trestu, napríklad určí odpracovať istý počet hodín vo verejný prospech a výsadbu nových stromov na náklady odsúdeného.

Nevedomosť

Hurný uviedol, že mnoho ľudí ani nevie, že na výrub stromov potrebujú súhlas, ktorý vydáva vo väčšine prípadov obec, prípadne túto povinnosť deleguje na úrad životného prostredia. Prednosta zdôraznil, že k porušeniu zákona dochádza aj vtedy, ak občan vyrúbe strom, ktorého obvod je väčší ako 80 centimetrov, aj vo vlastnej záhrade. Vo všeobecnosti spoločenská hodnota stromu je vysoká, ak občan vyrúbe strom bez povolenia, hrozí mu vysoká pokuta.

Prednosta informoval, že ich úrad momentálne rieši prípad dôchodcu, ktorý vyrúbal 12 smrekov na cudzích pastvinách, drevo použil ako palivo. Išlo o trestný čin, za čo mu súd nadelil podmienečný trest odňatia slobody na päť mesiacov s odkladom na jeden rok.

Úlohou úradu je vymáhať spoločenskú hodnotu drevín, ktorá sa v tomto prípade vyšplhala na 13 145 eur. Podľa zákona osoba, ktorá spácha trestný čin, je povinná obnoviť prirodzenú funkciu narušeného ekosystému, teda mala by vysadiť stromy.

Drevo na kúrenie

Často však ide o ľudí v hmotnej núdzi, ktorí kradnú drevo na kúrenie a vymožiteľnosť práva v tomto prípade je takmer nulová. V tomto konkrétnom prípade išlo o starca, ktorý žije v drevenici a nemá žiadny majetok.

„Hľadali sme iné riešenie ako vymáhanie peňazí. S obcou sme sa dohodli, že dotyčný občan vysadí 24 stromov na vlastné náklady a odpracuje 200 hodín v prospech životného prostredia,“ povedal Hurný.

Ak by došlo k výrubu stromov v chránenom území, spoločenská hodnota drevín by bola niekoľkokrát vyššia. Ku krádežiam dreva dochádza podľa prednostu na celom území kraja.

Rozdiel ceny dreva a spoločenskej hodnoty zničených drevín je rozdielna. Úrad riešil aj prípad vyše 80-ročného dedka, ktorý vyrúbal 29 bukov, spoločenská hodnota dreva bola viac ako 65-tis. eur, pričom cena dreva bola 132 eur. Aj v tomto prípade oslovia obec a budú sa snažiť finančnú hodnotu nahradiť inou činnosťou v prospech životného prostredia.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie