Správy

Začal sa proces s bývalým riaditeľom Daňového úradu v Košiciach IV

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie.

Ilustračný obrázok k článku Začal sa proces s bývalým riaditeľom Daňového úradu v Košiciach IV
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Hlavné pojednávanie na ŠTS v Pezinku začalo v pondelok 5. októbra s podnikateľom Gabrielom K. a bývalým riaditeľ Daňového úradu Košice IV Ivom P.

Až 21 obžalovaných

Dovedna z 21 obžalovaných osôb za daňovú trestnú činnosť sa osem ospravedlnilo a niektorí dali súhlas svojim obhajcom na pojednávanie v neprítomnosti.

Jedného eskortovali z ústavu na výkon trestu odňatia slobody. Iva P. a ďalšieho spoluobžalovaného súd vylúčil na samostatné konanie.

Len traja z obžalovaných uviedli, že by chceli uzatvoriť dohodu o vine a treste. S tým však nesúhlasila prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

V tejto veci podal ÚŠP obžalobu za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, z daňovej trestnej činnosti na ŠTS koncom decembra minulého roka, informovala v januári hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Ako objasnila, v rámci trestnej činnosti páchanej od roku 2007 do roku 2009 si zločinecká skupina uplatnila nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty vo výške viac ako 20 miliónov eur, ktoré boli vo výške viac ako 17 miliónov vrátené a uhradené.

Obžalovaní zakladali fiktívne spoločnosti, ktoré medzi sebou obchodovali, a vystavovali nepravdivé účtovné doklady.

Plánovite vyberali peniaze z neoprávnene vyplatených daní z pridanej hodnoty z účtov a rozdeľovali ich. Ivo P. a Gabriel K. rozhodovali o činnosti skupiny, riadili ju, vydávali pokyny, rozdeľovali financie a podobne.

Ivo P. a Gabriel K. čelili a čelia aj iným obvineniam, ktoré prejednávajú nižšie košické súdy. V prípade Gabriela K. ide o nielen ekonomickú, ale i násilnú trestnú činnosť.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM