Zamestnanci VSE Holding v Košiciach protestovali za vyššie platy

Vo VSE Holding je zamestnaných približne 1650 zamestnancov, z ktorých je 1511 odmeňovaných podľa tarifného systému dohodnutého v podnikovej kolektívnej zmluve.

Protestné zhromaždenie zamestnancov VSE Holding, a.s, sa v utorok popoludní konalo pred sídlom spoločnosti v Košiciach. Ako povedal predseda základnej organizácie Energeticko-chemického odborového zväzu (ECHOZ) pri VSE Holding Peter Sýkora, s vedením sa zatiaľ nedohodli na obsahu jedného z dodatkov k podnikovej kolektívnej zmluve.

Podľa spoločnosti ide o zbytočnú eskaláciu, keďže požiadavka odborov a návrh manažmentu na rast miezd sú veľmi blízko, respektíve sa zhodujú.

Bavia sa o percentách

Podľa Sýkoru ide o Dodatok č.3 k podnikovej kolektívnej zmluve. „Naše názory na výšku rastu základných miezd sa s názorom vedenia spoločnosti priblížili, akurát máme ešte rozdielne názory na rozdelenie balíka medzi všetkých zamestnancov a na percento, ktoré rozdeľuje manažment,“ povedal.

V skupine VSE Holding je zamestnaných približne 1650 zamestnancov, z ktorých je 1511 odmeňovaných podľa tarifného systému dohodnutého v podnikovej kolektívnej zmluve. Po posledných rokovaniach žiadajú odborári pre týchto zamestnancov rast základných mesačných miezd o 4,5 percenta plošne a ďalších 0,5 až jedno percento pre individuálny rast. Zníženie z 1,5 percenta podmienili predĺžením kolektívnej zmluvy.

„Maximálna ponuka zamestnávateľa však bola iba tri percentá plošný rast a jedno percento individuálny rast základných mesačných miezd,“ spresnil Sýkora.

Trvajú na predĺžení kolektívnej zmluvy

Odborová organizácia trvá na predĺžení kolektívnej zmluvy, ktorej platnosť vyprší koncom roka. Zdôvodňuje to tým, že súčasný menšinový vlastník skupiny VSE Holding, nemecký innogy pripravuje odpredaj svojho podielu ďalšiemu nemeckému koncernu E.ON. "Zamestnanci predstavujú nevyhnutný základ pre budúci úspech novej spoločnosti, a preto chce odborová organizácia udržať sociálne benefity pre toto prechodné obdobie, vysvetlil.

Podľa spoločnosti na pondelkovom (11. 3.) rokovaní manažment potvrdil svoju ochotu udržať benefit odchodného a odstupného, o ktorý išlo odborovej organizácii.

„Zástupcovia zamestnancov však včera zmenili požiadavky a žiadali predĺžiť platnosť celej podnikovej kolektívnej zmluvy, čo vyžaduje ďalšie analýzy dosahov zvýšených nákladov a rokovaní,“ uviedla hovorkyňa VSE Holding Andrea Danihelová.

„Záujem manažmentu je zvýšiť zamestnancom mzdy a toto považuje za jedinú podstatnú otázku v momentálnych jednaniach,“ dodala s tým, že manažment vyrovnal požiadavku odborovej organizácie na celkový rast päť percent a ponuka na zvýšenie miezd korešponduje s požiadavkami odborov. „Rozdiel 0,5 percenta je v štruktúre rastu mzdy,“ uviedla.

Ponúknutý rast miezd je podľa nej nad rámec plánovaných personálnych nákladov spoločnosti. „Ponúkli sme ho však v záujme zachovania vysokej angažovanosti a motivácie zamestnancov, a tiež v súvislosti s predpokladaným rastom miezd na externom pracovnom trhu v tomto roku. Budeme teda hľadať možnosti kompenzácií mimo oblasti personálnych nákladov,“ uzavrela.

Zdroj: TASR