Správy

Žiadni bezdomovci ale športovci. Pod mostom na sídlisku má vyrásť parkour a skate park

Mestské športy ako parkour a skateboarding by mali mať na sídlisku KVP vlastný priestor.

Ilustračný obrázok k článku Žiadni bezdomovci ale športovci. Pod mostom na sídlisku má vyrásť parkour a skate park
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

V košickej mestskej časti Sídlisko KVP by mohlo vzniknúť nové športovo oddychové spoločenské centrum Pod mostom. Mestskí poslanci v uplynulých dňoch na tento účel odobrili pre mestskú časť prenájom pozemkov pri Moskovskej triede.

Mestské športy

Pod mostom pri Moskovskej triede by mal vyrásť Parkour park a skate park. Starosta KVP Ladislav Lörinc odhaduje, že náklady na realizáciu projektu zameraného na moderné mestské športy by mohli dosiahnuť sumu pol milióna eur.

„Chceme tam vytvoriť veľký areál, kde budú športy ako skateboarding, street park, parkour park a nejaké workoutové ihriská, kde si ľudia môžu zacvičiť,“ spresnil pre TASR. Okrem plôch a externých prvkov pre jednotlivé športy by tam malo byť aj zázemie pre návštevníkov vrátane bufetu či sociálnych zariadení.

Ako uvádza materiál, ktorý bol predložený na zastupiteľstvo, mestská časť plánuje tento projekt ako verejno-prospešnú aktivitu, ktorá bude prístupná bezodplatne všetkým obyvateľom. Parkourová časť má byť prvou etapou celého projektu, druhou bude lezecká stena a skateboardová časť.

Nevábny priestor

Z nevábneho priestoru pod mostom by sa tak mohlo podľa starostu stať miesto, ktoré by na športové vyžitie lákalo mládež. Pripomenul, že lokalita je dobre prístupná verejnou hromadnou dopravou a zároveň by jej aktívnym využívaním nedochádzalo k rušeniu ostatných obyvateľov sídliska.

„V rámci tejto lokality bola najprv zrušená stará nájomná zmluva pre jedno občianske združenie, ktoré malo realizovať projekt z externých financií, ale nepodarilo sa to. My ako mestská časť máme záujem prebrať toto územie. Vidíme jeho obrovský potenciál,“ povedal Lörinc. V súčasnosti má mestská časť pripravenú štúdiu k projektu a po schválení prenájmu môžu podľa neho pokračovať v príprave projektovej dokumentácie.

„Budeme žiadať o územné a stavebné konanie,“ dodal. Cieľom je mať v budúcom roku projekt pripravený na žiadosť o nenávratný finančný príspevok. S jeho realizáciou by sa tak najskôr mohlo začať v roku 2023. Mestská časť by podľa jeho slov mohla projekt spolufinancovať sumou okolo 150-tisíc, pričom ho možno realizovať aj po etapách.

Foto: ilustračné

Deje sa na Slovensku

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM