Rastislav Búgel Rôzne

Zimné pneumatiky a zahraničie: Rozličné pravidlá, hrozia aj POKUTY! Ako to je v Maďarsku?

Máme pre vás podrobné informácie o pravidlách pre používanie zimných pneumatík v susedných štátoch. Kde hrozia vysoké pokuty?

Ilustračný obrázok k článku Zimné pneumatiky a zahraničie: Rozličné pravidlá, hrozia aj POKUTY! Ako to je v Maďarsku?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Už sme si vysvetlili, ako je to so zimnými pneumatikami na Slovensku. Avšak ak plánujete cestu do iného štátu, je potrebné si vopred zistiť pravidlá. Ako sa totiž hovorí „iný kraj, iný mrav.“

Štáty, kde zimné pneu nie sú povinné

Maďarsku zákon nevyžaduje používanie zimných pneumatík. Počas zimných mesiacov je však povinnosťou vodičov mať v aute reťaze. Ak ich nemáte, môže vám byť dokonca odopretý vstup do krajiny. Ak je na ceste hromadná vrstva snehu, snehová kaša alebo ľad, musíte ich použiť. Okrem toho, v tomto prípade je povolená maximálna rýchlosť 50 km/h.

Poľsku je podobná situácia. Hoci zimné pneumatiky nie sú povinné, miestne úrady to odporúčajú. A vzhľadom na známe tuhé zimy v Poľsku, neoplatí sa to brať na ľahkú váhu.

Kde hrozia za neprezutie pokuty?

V ďalších susedných krajinách je to inak. V Česku sú podobné pravidlá ako na Slovensku. Vodiči tam majú jazdiť so zimnými pneumatikami od 1. novembra do 31. marca v prípade, že sa na cestách nachádza sneh, ľad alebo námraza. Navyše táto povinnosť platí, ak je možné „vzhľadom k poveternostným podmienkam predpokladať, že sa na pozemnej komunikácii behom jazdy môže vyskytovať súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.“

Pozor si musíte dať v prípade, že na ceste uvidíte značku „Zimní výbava“. Tá určuje, že na danom úseku musíte mať zimné pneumatiky a nezáleží na ročnom období. Takýchto značiek nájdete v Česku viac ako sto.

Situáciu rozhodne netreba podceniť ani v Rakúsku. Pokiaľ je na vozovke od 1. novembra do 15. apríla sneh, snehová kaša alebo ľad, musíte mať zimné pneumatiky.

A teraz zbystrite pozornosť. V prípade, že by ste v tomto čase ohrozili ostatných vodičov a na aute by ste mali letné pneumatiky, hrozí vám pokuta až do 5-tisíc eur.

Pri návšteve Rakúska by ste nemali zabúdať ani na snehové reťaze. Na niektorých úsekoch sú povinné, pričom zväčša ide o horské prechody.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM