Lukáš Mano Basketbal

Basketbal-EL: Košičanky vyhrali nad talianskym Tarantom 68:56

Basketbalistky slovenského majstra Good Angels Košice zvíťazili v 11. kole C-skupiny Európskej ligy 2011/2012 na domácej palubovke nad talianskym tímom Cras Basket Taranto 68:56.

„Anjelky“ rozhodli o svojom triumfe predovšetkým v tretej štvrtine, ktorú získali v pomere 22:13. Zverenky trénera Štefana Sviteka sa v ďalšom kole v stredu 18. januára predstavia na palubovke ruského Spartaku Moskovská oblasť.

C-skupina – 11. kolo:
Good Angels Košice – Cras Basket Taranto 68:56 (34:28)
Štvrtiny: 18:13, 16:15, 22:13, 12:15. Zostava a body Košíc: Lawlessová 15, Bojovičová 14, Vieruová 9, McCrayová 8, Kupčíková 4 (Pedersenová 10, Sverrisdottirová 8, Jurčenková 0, Čarnoká 0) – najviac bodov Taranto: Mahoneyová 15, Vaughnová 12, Sottanová a Pascalauová po 8. TH: 23/15–20/19, trojky: 3:3, osob. chyby: 21:18, rozhodovali: Boris Schmidt (Nem.), Fabrizio Pizio (Šva.), Pál Gyórffy (Maď.), 2000 divákov.

Vstup do zápasu vyšiel lepšie domácim hráčkam a na konci 2. minúty už vyhrávali 5:0, keď Lawlessová po dvojbodovom zápise bola úspešná aj pri následnom trestnom hode. Hostky však znížili v polovici 4. minúty na rozdiel jedného bodu po dvoch premenených trestných hodoch Vaughnovej (6:7). „Anjelky“ pridali na dôraze v obrannej činnosti, súperky prinútili k viacerým chybám a v 7. minúte už viedli 16:8. Po úvodnej desaťminútovke však svietil na ukazovateli stav 18:13, keď domáce v závere doplatili na časté fauly, po ktorých nasledovali trestné hody. Na začiatku 12. minúty sa domáce hráčky po presnom zakončení Sverrisdottirovej ujali deväťbodového vedenia (22:13), no ich súperky bojovnou a trpezlivou hrou postupne znížili na 17:22 a štyri minúty pred koncom druhej desaťminútovky korigovali na rozdiel troch bodov (21:24). Hráčky domáceho celku v ďalšom priebehu zlepšili obranu a darilo sa im aj v zakončení. Na polčasových 36:28 upravila domáca McCryová.

Na začiatku druhého dejstva sa „anjelky“ ujali vedenia 36:28, ale hostky postupne pridali na dôraze v obrane i útoku a po trojke Sottanovej a dvojke Vaughnovej opäť korigovali na rozdiel troch bodov (35:38). Od tohto momentu však ťahali za kratší koniec a ich súper zaznamenal osembodovú šnúru, keď sa v 27. minúte trafila spoza trojkového oblúka Lawlessová (46:35). Taranto vzápätí síce znížilo vďaka Vaughnovej (37:46), ale aktívna Lawlessová pridala ďalších päť bodov a upravila už na 51:37. V nasledujúcich minútach diktovali tempo hry zverenky Štefana Sviteka a po tridsiatich minútach viedli o pätnásť bodov (56:41). V záverečnej desaťminútovke kontrolovali priebeh hry a v 32. minúte už viedli 60:41. Napokon zvíťazili 68:56, keď svojim súperkám dovolili v závere na chvíľu zdramatizovať stretnutie.

Štefan Svitek, tréner Good Angels: „Máme pred sebou ešte tri náročné zápasy, ale touto výhrou nám padol trošku kameň zo srdca. V záverečnej štvrtine sme sa nevyhli menšej kríze, ale treba vidieť aj to, že sme proti talianskemu lídrovi viedli takmer o dvadsať bodov. Napokon sme zabojovali a zaslúžene strhli víťazstvo na svoju stranu.“

Lucia Kupčíková, hráčka Good Angels: „Bol to boj najmä v úvode stretnutia. Možno to spôsobila prestávka, ktorá bola medzi sviatkami a spravila svoje trošku v zohratosti. Bol to ťažký fyzický zápas, podobný ako v Tarante. Do konca tretej štvrtiny sme si urobili náskok, no presne ako v Tarante sme prestali hrať, čo sa nám takmer vypomstilo. Našťastie sme udržali vedenie, keďže sa ani súperkám nedarilo v zakončení.“

Zdroj: TASR, foto: TASR