Rôzne

Na Spiši pribudla unikátna expozícia: Technologicky najmodernejšia svojho druhu na Slovensku!

Ide o jednu z najväčších rekonštrukcií kultúrnej pamiatky v rámci Košického samosprávneho kraja.

Ilustračný obrázok k článku Na Spiši pribudla unikátna expozícia: Technologicky najmodernejšia svojho druhu na Slovensku!
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi úspešne ukončilo projekt „Kúria Zuzana – zážitok v múzeu“, v rámci ktorého obnovili historickú stavbu v areáli kaštieľa a letohrádku Dardanely v Markušovciach.

Pre verejnosť sprístupnia priestory Kúrie Zuzana 16. júna počas podujatia LETOhranie.

„Krajskému múzeu sa podarilo zachrániť významnú kultúrnu pamiatku a nielen to. Chátrajúci objekt sa vďaka rekonštrukcii premenil na moderný polyfunkčný priestor európskeho štandardu. Na Spiši pribudla unikátna expozícia, ktorá je technologicky najmodernejšou svojho druhu na Slovensku. Verím, že aj vďaka tomu pritiahneme od leta do Markušoviec viac návštevníkov,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Exponáty rozprávajú svoje príbehy

Projekt odštartoval začiatkom roka 2021, samotná rekonštrukcia sa začala po náročnom procese verejného obstarávania v novembri 2022. Vďaka rekonštrukcii vytvorilo múzeum zázemie pre návštevníkov, či odborných zamestnancov a vznikli tam tiež priestory pre dve nové expozície. Vďaka podpore KSK a Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska tam pripravili úplne novú a modernú etnografickú expozíciu s názvom Príbeh predkov. V nej prostredníctvom rozšírenej reality dokážu „exponáty rozprávať svoje príbehy a studne sú zdrojom informácií“.

Riaditeľka Múzea Spiša Zuzana Krempaská objasnila, že zaujímavý priestor, atypická forma inštalácie v kójach, výber zbierkových predmetov, inštalácia moderných technológií a interaktívnych prvkov, ponúka realitu každodennosti i sviatočných príležitostí života predkov. Časť expozície je venovaná národnostným menšinám a predstavuje históriu a etnografiu Nemcov, Rusínov, Židov a Rómov.

Bohatá letná sezóna

„Cieľom bolo nielen zachrániť a rekonštruovať pamiatku, ale v jedinečných priestoroch priniesť nový pohľad na múzeum, ktorý by využitím moderných technológií poskytol zážitok a prilákal všetky vekové kategórie návštevníkov. Či sa nám to podarilo ukáže už letná sezóna, na ktorú sme pripravili množstvo aktivít,“ skonštatovala Krempaská.

Náklady na rekonštrukciu kúrie sa vyšplhali na 3,8 milióna eur. Z Grantov EHP 2014 – 2021, nórskych fondov a štátneho rozpočtu SR získalo múzeum celkovo 1,2 milióna eur. Projekt by podľa riaditeľky nebolo možné realizovať bez výraznej finančnej podpory zriaďovateľa. KSK projekt dotoval zo svojho rozpočtu na úrovni viac ako 2,6 milióna eur.

Foto: archívne

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM